Анатомія коліна та основні захворювання колін

Анатомія коліна

Коліно є суглобом, що несе основне навантаження нашого тіла і як наслідок – один з суглобів, найбільш схильних до травм і хвороб. Проблеми з колінним суглобом значно знижують якість життя в цілому.

Говорячи про анатомічну будову коліна, часто мається на увазі як сам колінний суглоб, так і м’язи, зв’язки і сухожилля стегна і гомілки, що його оточують. Ці м’язи поділяють на три основні групи: передня, задня і внутрішня.

До передньої групи відносять м’язи-згиначі стегна: чотириголовий м’яз стегна і кравецький м’яз. До задньої групи відносять розгиначі стегна: двоголовий м’яз стегна, півперетинчастий і півсухожильний м’язи. Медійна група – це м’язи, що приводять стегно: тонкий м’яз і великий привідний м’яз.

Рівномірний розвиток усіх цих м’язів є запорукою функціонально правильної і здорової роботи колінного суглоба і всіх його структур. Так чотириглавий м’яз стегна розгинає гомілку і згинає стегно. Цей великий м’яз розташований на всій передній поверхні стегна і має чотири основних пучка, звідки і отримав назву. Для збільшення його сили, причому в кілька разів, є особлива кістка в сухожиллі цього м’яза – надколінок (або, як часто говорять, «колінна чашечка»). Скорочення чотириголового м’яза підтягує надколінок догори і фіксує його. При розслабленні м’яза надколінок опускається, при цьому стає можливим виконувати його зміщення. Від надколінка до великогомілкової кістки йде зв’язка надколінка, що несе велике навантаження при різних навантаженнях і часто піддається травм в спорті та повсякденному житті.

Ще один важливий і цікавий м’яз – кравецький. Це найдовший м’яз в людському тілі. Таку назву він, за однією з версій, отримав від стародавніх кравців, які тривалий час проводили за роботою, розташувавши шматок тканини на коліні, піднесеному вгору. Утримання ноги в такому положенні викликало надмірний розвиток саме цього м’яза, що і помітили лікарі тих часів. Кравецький м’яз починається від клубової кістки тазу і закінчується на великогомілковій кістці. При цьому він проходить по внутрішній поверхні колінного суглоба. Ця м’яз піднімає коліно вгору (згинаючи стегно), при цьому відводить його назовні, згинаючи гомілку.

Двоголовий м’яз стегна розташований на задній поверхні стегна і прикріплюється до голівки малогомілкової кістки. Він розгинає стегно і згинає гомілку, обертаючи при цьому її назовні. Двоголовий м’яз стегна добре прощупується в області підколінної ямки.

Привідний м’яз, прикріплений до внутрішньої поверхні коліна, призводить стегно всередину, а, при напруженні цих м’язів симетрично на двох ногах, стискає стегна між собою.

Існує ще велика кількість м’язів, що оточують коліно, таких як півперетинчастий і півсухожильний, що проходять по внутрішній частині коліна і своїми сухожиллями утворюють, так звані, гусячі лапки. Підколінні м’язи і литкові, і деякі інші. Всі вони стабілізують колінний суглоб і при цьому кріпляться і спираються на нього.

Колінний суглобТепер поговоримо про сам суглоб. По суті, він складається з верхньої суглобової поверхні великогомілкової кістки, виростків стегна, і надколінка.

Потрібно пам’ятати, що цей суглоб має одну вісь обертання і є блоковидним. Щодо своєї осі його рухливість можлива на 170°. Найбільш безпечне для колінного суглоба положення – це коли нога повністю випрямлена. Тоді суглоб блокується і його вкрай складно пошкодити. А при згинанні коліна з’являються додаткові ступені свободи за рахунок особливостей будови суглобових поверхонь і розслаблення бокових зв’язок. У цьому випадку він може в малому обсязі дозволити руху як кулястий суглоб, а саме обертати гомілку назовні і всередину і виконувати малі кругові рухи. Чим і користуються не досвідчені, але рішучі практики йоги, намагаючись затягнути себе скоріше в позу Лотоса. Приносячи нерідко своїм колінам великої шкоди.

Для більш щільного з’єднання всередині коліна і для рівномірного розподілу тиску стегна на кістку існують два меніска: медіальний і латеральний. Вони, змінюючи своє положення і форму, пом’якшують рух і тертя всередині колінного суглоба. Між собою меніски з’єднані поперечною зв’язкою, а своїми краями кріпляться до відповідних кісток коліна. Колінний суглоб укріплений численними зв’язками. Так колатеральні зв’язки зміцнюють його зліва і справа, а хрестоподібні всередині. І, звичайно ж, зміцнюють коліно всі зв’язки і сухожилля, які є продовженням м’язів, що оточують суглоб.

Вся структура суглоба оточена суглобовою капсулою, покритою зсередини синовіальною мембраною. Вона відповідає за вироблення зі своїх ворсинок синовіальної рідини – мастила і харчування суглоба. Тепер маючи уявлення про будову органу, який ми розглядаємо в цій статті, спробуємо розглянути основні його захворювання і порушення його функцій.

Порушення і захворювання колінного суглоба

Будь-який орган може хворіти або проявляти це по-різному. І перш ніж приступити до лікування, потрібно зрозуміти, що саме болить і чому. Тому всім людям, у кого виникають проблеми з коліном, настійно рекомендується сходити до ортопеда-травматолога на консультацію, як мінімум для того, що б вам провели діагностику і поставили діагноз. Методи вирішення проблеми будуть в першу чергу ґрунтуватися саме на висновок лікаря.

Розглянемо проблеми, які найчастіше виникають у колінному суглобі:

Артрит (arthritis) – різноманітне за походженням запальне захворювання суглоба. Одне з найпоширеніших захворювань.

Синовіт – запалення синовіальної оболонки суглоба. Тієї самої, яка виробляє синовіальну рідину. При даному виді запалення ця рідина накопичується в порожнині суглоба, приводячи до тугорухливості і інших дискомфортних відчуттів.

Артроз (arthrosis) – дистрофічне захворювання суглобів, викликане поразкою суглобового хряща.

Подагра (podagra) – хронічна хвороба, зумовлена порушенням обміну пуринів, що характеризується відкладенням солей сечової кислоти в тканинах з розвитком в них запальних змін.

Якщо ви активно займаєтесь йогою чи іншими видами фізичної активності — можете не боятися цієї хвороби. Також відомо, що рясне вживання м’ясної їжі та споживання алкоголю – пряма провокація хвороби. Тому вегетаріанці практично ніколи не стикаються з цією болісною хворобою.

Бурсит (bursitis) – запалення суглобової сумки («бурси»).

Пошкодження меніска і зв’язок колінного суглоба – узагальнює різні види порушень:

  • відрив меніска від місця його прикріплення;
  • розрив меніска;
  • розрив і надрив зв’язок колінного суглоба;
  • поєднання ушкоджень, які включають в себе кілька видів пошкоджень відразу, наприклад, розрив зв’язок і тіла меніска одночасно.

Згадаймо, що меніски бувають внутрішні і зовнішні. Залежно від того, який з них травмований, коліно буде по-різному проявляти симптоми.

Травма внутрішнього меніска проявляється так:

  • біль на внутрішній стороні коліна;
  • різка болючість при напруженні;
  • біль при надмірному розгинанні, а також під час обертання гомілки назовні при зігнутій в коліні нозі;
  • біль при надмірному згинанні ноги.

Симптоми пошкодження зовнішнього меніска колінного суглоба:

  • біль на зовнішній стороні колінного суглоба;
  • біль при надмірному розгинанні, надмірному згинанні
  • біль при обертанні гомілки всередину;

Так само на болі в колінному суглобі можуть впливати надмірні навантаження. Це призводить до втоми і зносу зв’язкового апарату і може викликати запальні процеси всередині суглоба.

Часто схильністю і самою причиною болів у коліні стають ортопедичні порушення в тілі людини. Наприклад, як писав А. Фролов: «при опусканні внутрішнього зводу стопи перерозтягуються внутрішні бічні зв’язки, порушується нормальна геометрія колінного суглобу, нормальне положення тазу і всього хребта».

Різні види сколіозів так само можуть спровокувати специфічні перекоси в напружених м’язах (міофасціальні зв’язки) і викликати хворобливі відчуття в коліні.

Не варто забувати, що різні інфекції і бактерії, а так само алергічні реакції у вашому організмі – теж поширені причини виникнення запальних процесів в суглобах. Тому консультація грамотного лікаря дуже рекомендована перед тим, як приступати до будь-яких видів лікування.

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Анатомія коліна та основні захворювання колін