Природні способи запобігання втрати волосся

Щотижня до мене приходять пацієнти зі скаргами на надмірне випадання волосся. В середньому на голові у людини знаходиться 100 000 волосяних фолікулів. У молодості волосся зазвичай зберігає свій пігмент і повноту. Проте з віком пігмент втрачається, волосяні фолікули з часом стають сивими, відбувається витончення волосся. Багатьом хотілося б зберегти густу шевелюру, але, на жаль, це бажання не завжди можна досягти, і виною тому різні життєві обставини, стреси, збої, дисбаланси і здоров’я, що похитнулося.

Існує три стадії росту волосся:

  • Анаген
  • Катаген
  • Телоген

У кожен момент часу 90% волосяних фолікулів знаходяться у фазі активного зростання або анагену. Ця фаза зазвичай триває від трьох до п’яти років. Фаза катагену – коротка перехідна фаза, яка триває близько 10 днів і призводить до фази телогену. Телоген або “фаза спокою” настає, коли волосся природним чином випадає. Якщо на ранній стадії під час фази анагену виникає порушення, волосся швидко входять в фазу телогену, що призводить до прискореного або передчасного випадання волосся.

Чотири види алопеції

  1. Телогенова алопеція (ТА, алопеція зачатків волосся) – це найпоширеніша форма алопеції. Зустрічається і у чоловіків, і у жінок.
  2. Андоргенна алопеція (АА) – пов’язана з гормональними збоями і старінням. Є причиною облисіння за чоловічим типом.
  3. Вогнищева алопеція (ВА) – цей тип випадіння волосся є результатом аутоімунного захворювання, при якому імунна система атакує певні волосяні фолікули, що призводить до виникнення лисин на голові або бороді.
  4. Генералізована алопеція (ГА) – дуже рідкісне, але більш важке аутоімунне захворювання, при якому імунітет атакує все волосяні фолікули на тілі людини, повністю позбавляючи шкіру волосся, в тому числі брів і вій.

Телогенова алопеція (ТА) є найбільш поширеною причиною випадання волосся, що виникає в самий невідповідний час. Наприклад у жінок, які щойно народили дитину. Бачив я алопецію такого типу і у пацієнтів з хронічним захворюванням, а іноді і у тих, хто пережив якесь інше стресову подію. Волосся часто випадає у тих, хто проходить лікування від раку, оскільки волосяні фолікули найбільше страждають під час фази анагену.

Гормональні збої

Гормональні збої можуть бути викликані безліччю найрізноманітніших причин. До ризику розвитку гормонального дисбалансу, що приводить до передчасного випадання волосся, схильні люди, які мають зайву вагу і погано харчуються.

Захворювання щитовидної залози

Поширеною причиною захворювання щитовидної залози є або дефіцит йоду, або аутоімунне захворювання під назвою тиреоїдит Хашимото. Обидві причини можуть збільшити ризик випадіння волосся.

Стрибки цукру в крові

Інсулін – це гормон, що виділяється при споживанні цукру або простих вуглеводів (які розпадаються на цукор). Людина, в раціоні якого велика кількість цукру і вуглеводів, зазвичай має більш високий, що перевищує норму рівень інсуліну. Це може не тільки привести до ожиріння, але і викликати інсулінорезистентність, стан, яке збільшує ризик розвитку алопеції. Перегляд раціону і досягнення оптимальної ваги може допомогти вам уникнути цих відхилень.

Відхилення в рівні тестостерону

З віком рівень тестостерону в організмі чоловіка падає. Зниженню тестостерону може сприяти надмірна вага, діабет або прийом ліків від хронічного болю. Як наслідок, може початися випадання волосся. У жінок теж буває підвищений тестостерон, особливо на тлі підвищеного рівня інсуліну (від надлишку цукру). Ці причини нерідко призводять до втрати волосся.

Дисбаланс естрогену

Ризик передчасного випадіння волосся збільшується через дисбаланс естрогену. Жінки з надмірною вагою або ожирінням піддаються підвищеному ризику, оскільки жирова тканина виділяє додатковий естроген, який може впливати на менструальний цикл і загальний гормональний фон жінки.

Проблеми травлення

Передчасне випадання волосся нерідко супроводжується проблемами з травленням. У тих, хто страждає синдромом негерметичного кишечника, часто порушено всмоктування необхідних вітамінів і мінералів. Типові ознаки синдрому негерметичного кишечника включають здуття живота і розлади кишечника, такі як часта діарея.

Здуття живота зазвичай є ознакою харчової непереносимості. Я завжди кажу своїм пацієнтам: “люди газ не виробляють”. Проте, до утворення газів в шлунково-кишковому тракті призводить життєдіяльність кишкових бактерій, коли вони харчуються певними продуктами. Найчастіше непереносимість викликають продукти з пшениці (глютен), молочні продукти (лактоза, казеїн), кукурудза (кукурудзяний сироп, мальтодекстрин), соя і деякі хрестоцвіті овочі (броколі, цвітна капуста, брюссельська капуста). Крім виключення з раціону таких продуктів, може допомогти нормалізація роботи кишечника за допомогою прийому травних ферментів і пробіотиків.

Хронічну діарею також можуть викликати поширені продукти-тригери, які можуть привести до виникнення дисбалансу в кишечнику. Лікування негерметичного кишечника допоможе поліпшити засвоєння важливих поживних речовин. І в цьому випадку теж будуть корисні травні ферменти і пробіотики.

Гіпертонія

Високий артеріальний тиск або гіпертонія – добре відомий фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань, захворювань нирок та інсульту. Збільшується при гіпертонії і ризик випадіння волосся у чоловіків і жінок. Важливо вживати заходів для зниження або, принаймні, контролю підвищеного артеріального тиску. Якщо у вас підвищений тиск, зверніться до лікаря.

Неправильне харчування

Неправильне харчування може привести до недоїдання і порушення засвоєння вітамінів і мінералів, що може сприяти передчасному випаданню волосся. Дотримання добре збалансованої дієти вкрай важливо для забезпечення достатнього споживання вітамінів і мінералів. Якщо ваш раціон далекий від оптимального, подумайте про прийом мультивітамінів.

Вітаміни та мінерали, корисні при випаданні волосся

Біотин

Для запобігання передчасного випадіння волосся і при поганому рості нігтів радять приймати біотин. Біотин відноситься до вітамінів групи B. І хоча, за моїми спостереженнями, деяким пацієнтам він допомагав, ряд дослідників вважає, що його ефективність не доведена. Проте, за даними дослідження, опублікованого в 2016 році в журналі International Journal of Trichology, у 38% жінок з алопецією був виявлений дефіцит біотину.

Колаген

Добавки з колагеном містять безліч різних амінокислот, необхідних для росту волосся і корисних для шкіри, сухожиль і кісток. Такі добавки – непоганий варіант для тих, хто хоче гарантовано отримувати амінокислоти в потрібній кількості. Рекомендоване дозування: як зазначено на етикетці.

Залізо

У жінок у віці до 50 років наявний підвищений ризик розвитку залізодефіциту (в порівнянні з чоловіками). Проте, залізодефіцит може виникнути і у жінок, і у чоловіків, особливо коли втрата заліза є наслідком порушеної роботи травної системи. Згідно з дослідженням, опублікованим в Skin Physiology and Pharmacology, низький рівень заліза також збільшує ризик повсякденного випадіння волосся. Важливо, щоб причину залізодефіциту встановив лікар, після чого слід подумати про прийом харчових добавок із залізом. Прийом заліза разом з вітаміном C допомагає збільшити всмоктування поживних речовин. Перед прийомом порадьтеся з лікарем.

Вітамін D

Майже четверо з п’яти чоловік у всьому світі, включаючи моїх власних пацієнтів в сонячної Південної Каліфорнії, відчувають дефіцит вітаміну D. Низький рівень вітаміну D в крові пов’язують з підвищеним ризиком розвитку багатьох хвороб і симптомів – від слабких кісток і м’язових болів до різних видів раку. Ні для кого не секрет, що нормальний рівень вітаміну D в крові також важливий для здорової шкіри і волосся. Дослідження показують, що низький рівень вітаміну D пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку осередкової алопеції, а прийом добавок може зменшити важкість вже розвилася алопеції (за даними дослідження, опублікованого в Clinical and Experimental Medicine).

Цинк

Згідно з дослідженням 2013 року, опублікованим в Journal Of Drugs in Dermatology, у людей, які страждають регулярним випаданням волосся, викликаним телогеновою алопецією, найбільш поширеною причиною випадання волосся, необхідно вимірювати рівень цинку в крові. При низькому рівні цинку слід подумати про прийом мультівітамінов або окремої добавки з цинком.

Жирні кислоти омега-3

Жирні кислоти омега-3 також може бути корисним, судячи з даних досліджень. Дослідження 2015 року, опубліковане в журналі Journal of Cosmetic Dermatology, показало, що незамінні жирні кислоти відіграють важливу роль в профілактиці випадіння волосся. В ході досліджень на тваринах вчені прийшли до аналогічних висновків.

Адаптогени, корисні при випаданні волосся

Родіола і ашвагандха – два поширених адаптогена, які також можуть бути корисні. Адаптогени допомагають організму під час стресу, нормалізують гормональну рівновагу. Ймовірно, за допомогою цього механізму адаптогени допомагають запобігти і випадінню волосся.

Ефірні олії, корисні при випаданні волосся

Лаванда

Мабуть, одна з найвідоміших і популярних ефірних олій, олія лаванди тисячоліттями використовується народами різних країн. Найперша згадка про використання олії лаванди відноситься до культури Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. Ця популярне ефірна олія має безліч цілющих властивостей. При місцевому застосуванні на шкіру голови олія лаванди може стимулювати ріст волосся.

М’ята перцева

Дослідження 2014 року, опубліковане в Toxicological Research, показало, що при місцевому нанесенні олія м’яти перцевої може стимулювати ріст волосся. Необхідні додаткові дослідження.

Розмарин

Автори проведеного в 2015 році дослідження порівнювали розмарин до схваленого Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США препаратом миноксидил (рогейн). Результати виявилися схожими: розмарин при місцевому нанесенні на шкіру голови поліпшив ріст волосся, точно так само, як і лікарський препарат. Однак знадобилося шість місяців, щоб побачити ріст волосся, так що при лікуванні алопеції потрібно терпіння.

Джерела:

Skin Appendage Disord. 2017 Aug;3(3):166-169. doi: 10.1159/000462981. Epub 2017 Apr 27. (biotin and hair loss)
Int J Trichology. 2016 Apr-Jun;8(2):73-7. doi: 10.4103/0974-7753.188040.
Skin Pharmacol Physiol. 2013;26(2):101-7. doi: 10.1159/000346698. Epub 2013 Feb 20. (Iron and hair loss)
J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 Jul;32(7):1214-1221. doi: 10.1111/jdv.14987. Epub 2018 May 18. (Vitamin D and alopecia areata)
Clin Exp Med. 2018 Nov;18(4):577-584. doi: 10.1007/s10238-018-0511-8. Epub 2018 Jun 4. (Vitamin D and the severity of AA)
J Drugs Dermatol. 2016 Oct 1;15(10):1235-1237. (Zinc and hair loss)
J Cosmet Dermatol. 2015 Mar;14(1):76-82. doi: 10.1111/jocd.12127. Epub 2015 Jan 8. (Essential fatty acids and hair loss)
J Med Primatol. 2017 Oct;46(5):248-251. doi: 10.1111/jmp.12271. Epub 2017 May 2.
Lee BH, Lee JS, Kim YC. Hair Growth-Promoting Effects of Lavender Oil in C57BL/6 Mice. Toxicological Research. 2016;32(2):103-108. doi:10.5487/TR.2016.32.2.103.
Oh JY, Park MA, Kim YC. Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs. Toxicological Research. 2014;30(4):297-304. doi:10.5487/TR.2014.30.4.297.
Skinmed. 2015 Jan-Feb;13(1):15-21. Rosemary helps hair growth

Ерік МадридАвтор цієї статті – лікар Ерік Мадрид, член Американської ради з питань інтеграційної і холістичної медицини, який має сертифікати Американської ради з питань сімейної медицини та Американської ради з питань інтеграційної і холістичної медицини. Він є автором книги «Призначення вітаміну D, цілюща енергія сонця». Ерік Мадрид закінчив медичний інститут в Державному університеті Огайо. Він є партнером Rancho Family Medical Group і веде прийом пацієнтів в Меніфі, Каліфорнія. Більше інформації про доктора Мадрида тут.

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Природні способи запобігання втрати волосся