Чи передається туберкульоз у спадок і чи можна ним заразитися в автобусі

Туберкульоз

Відповіді на питання про одне із найстрашніших захворювань людини

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Дата ця не випадкова. Саме 24 березня в 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу. І з цього моменту лікарі отримали можливість вчасно поставити діагноз і вилікувати пацієнтів з цим захворюванням. Але до цих пір туберкульоз вважається одним з найнебезпечніших захворювань. Щорічно у всьому світі від туберкульозу вмирає 2 мільйони людей. Розповідаємо, як заражаються туберкульозом і як його можна вилікувати.

Чим небезпечний туберкульоз?

Туберкульоз – це смертельно небезпечне захворювання, яке з високою швидкістю поширюється по всьому світу. Протягом тисяч років воно забирає життя людей. Незважаючи на розвиток медицини, створення вакцин, ризик зараження паличкою Коха залишається досить високим у багатьох країнах і сьогодні. Туберкульоз є однією з 10 основних причин смерті в світі.

Невже від туберкульозу досі немає щеплення?

Щеплення є. Всім малюкам, як правило, роблять щеплення вакциною БЦЖ в пологовому будинку на 3-7 день життя. Вакцинація не запобігає зараження туберкульозом, але здатна знизити ризик розвитку важких форм захворювання.

Як заражаються туберкульозом?

Основний шлях передачі туберкульозу — повітряно-крапельний. Також високий ризик зараження контактно-побутовим способом.

Взагалі, за статистикою, щороку реєструється понад 10 мільйонів випадків захворювань на туберкульоз у світі. Це говорить про те, що інфікування може статися з кожним. Найчастіше хвороба вражає легені, але може вражати й інші органи людини. Позалегеневі форми захворювання на туберкульоз найменш небезпечні.

Тобто, туберкульозом можна заразитися і під час поїздки в автобусі?

Ризик зростає при тісному контакті з людиною, який виділяє мікобактерії в навколишнє середовище. Вірогідність захворіти залежить, в тому числі, і від тривалості контакту. Наприклад, в автобусі можна їхати 15 хвилин, а можна простояти в пробці дві години. За 15 хвилин захворіти складно.

А у спадок туберкульоз передається?

Ні, лікарі в усьому світі стверджують, що захворювання спадково не передається.

Хто в першу чергу стикається з цим ризиком захворіти на туберкульоз?

Лікарі виділяють серед населення групи ризику по туберкульозу. це:

  • Вагітні та жінки – через гормональні зміни захисні сили слабшають, і організм жінки стає вразливим до багатьох захворювань.
  • Маленькі діти – їх імунна система ще недостатньо сформована, щоб протистояти інфекції. Крім того, ймовірність зараження зростає через відсутність у малюків гігієнічних навичок.
  • Солдати, які проживають в казармах.
  • Ув’язнені в переповнених камерах, де відсутня циркуляція повітря.
  • Члени сім’ї, де проживає хворий.
  • Особи з ослабленим імунітетом. Наприклад, хворі на цукровий діабет.
  • Особи з виразкою шлунка і 12-палої кишки.
  • Громадяни, які мають хронічні неспецифічні захворювання легенів (хронічний бронхіт, бронхіальна астма тощо).
  • Хворі, які тривалий час отримують гормональну терапію.
  • Пацієнти, які перебувають на обліку у нарколога і психіатра.

Які ознаки у туберкульозу?

Це дуже підступне захворювання. І на його ранніх стадіях людина може відчувати себе абсолютно здоровою. Потім хворий може почати скаржитися на підвищену стомлюваність, невмотивовану втому. Трохи підвищується температура – близько 37 і 37,2. Далі приєднується покашлювання, що не проходить тривалий час . Якщо ви помітили такі симптоми – обов’язково зверніться до лікаря.

Які дослідження допомагають виявити туберкульоз?

Раніше вважалось, що у дорослих людей допомагає діагностувати туберкульоз всім відома флюорографія. Проте флюорографія дозволяє виявити тільки розвинуті форми захворювання. На ранній стадії хвороба не призводить зміни в легенях, тому навіть якщо пацієнт вже інфікований, флюорографія цього не покаже. Також флюорографічні обстеження часто оминають саме тих людей, хто найбільше ризикує захворіти – пацієнтів з незабезпечених та вразливих груп населення. А у дітей – імунодіагностіка, до якої відносяться проба Манту, Діаскінтест.

Наскільки інформативна проба манту, і які є ще способи діагностики?

Проба Манту є методом скринінгу дитячого населення на туберкульоз. І вона насправді високоінформативна. Проби дитині роблять щороку, поки їй не виповниться 17 років.

Як лікується туберкульоз?

Люди, хворі на туберкульоз, отримують в лікуванні антібікатеріальні препарати за спеціальною схемою. Якщо туберкульоз виявлено своєчасно, то успіх в лікуванні гарантований.

Як уберегтися від туберкульозу?

Практично все доросле населення інфіковано мікобактерією туберкульозу, але за статистикою хворіють не більше 10-15% населення. Щоб запобігти захворюванню на туберкульоз, людині слід утримуватися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, стежити за збалансованістю харчування і уникати стресів.

При появі в сім’ї хворого на туберкульоз всі родичі, які з ним контактували, обов’язково проходять обстеження. Дорослі — флюрографію, а дітей направляють до дитячого фтизіатра.

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Чи передається туберкульоз у спадок і чи можна ним заразитися в автобусі