Хвороба Альцгеймера – це розлад роботи мозку, який як правило вражає людей похилого віку. Специфічного лікування від хвороби Альцгеймера не існує, і це може виявитися серйозним випробуванням як для пацієнта, так і для тих, хто за ним доглядає. Серед ранніх симптомів – забування імен та труднощі з підбором слів і промовою, до пізніх симптомів належать більш серйозні порушення, зокрема параноя.
У людей у віці до 65 років фіксуються менше одного відсотка випадків хвороби Альцгеймера, але вчені прогнозують, що після 65 років ризику піддається одна людина з дев’яти. За даними журналу Journal of Alzheimer’s Disease, в найближчі десятиліття частота виникнення хвороби Альцгеймера зросте в три рази.
Вважається, що хворобу Альцгеймера викликають відкладення протеїну амілоїд бета (або Aβ) в мозку. Протеїн Aβ створює щось на зразок шрамів на тканинах в мозку, що призводить до втрати пам’яті і інших симптомів хвороби Альцгеймера. Запобігання відкладення протеїну Aβ може вирішити як проблему запобігання, так і можливо проблему лікування цієї виснажливої хвороби.
Симптоми хвороби Альцгеймера
- Проблема з підбором слів і промовою (афазія)
- Труднощі при прийнятті рішень (агнозія)
- Втрата пам’яті, яка зачіпає недавні події, але не зачіпає давно минулі (амнезія)
- Складнощі із запам’ятовуванням назв речей (аномія)
- Неправильне використання речей (апраксія)
Фактори, що підвищують ризик виникнення хвороби Альцгеймера
- Зловживання тютюном
- Недостатня кількість овочів і фруктів в раціоні
- Високий кров’яний тиск
- Низька фізична активність
- Вік більше 65 років
- Діабет
- Черепно-мозкові травми в минулому (ЧМТ)
- Захворюваність серед родичів: 25 відсотків випадків генетично обумовлені наявністю гена аполіпопротеїну E-e4 (APOE-e4)
Специфічних ліків від хвороби Альцгеймера не існує, але вчені провели багатообіцяючі дослідження про вплив харчування і фізичних навантажень на перебіг хвороби Альцгеймера.
Хвороба Альцгеймера і жирні кислоти омега-3
Жирні кислоти омега-3 – це поліненасичені жирні кислоти, що володіють цілим рядом корисних як для тіла, так і для мозку властивостями. Зокрема, докозагексаенова кислота (ДГК) – це один з основних структурних компонентів людського мозку. ДГК – основний компонент мембран клітин головного мозку, вона життєво важлива не тільки як структурний елемент, але і для забезпечення роботи мозку. Дослідження показали, що нестача ДГК в мозку може викликати різні проблеми зі здоров’ям, що зачіпають як нерви головного мозку, так і поведінку загалом.
За даними журналу Journal of Alzheimer’s Disease, жирні кислоти омега-3 володіють антиамілоїдними і протизапальними властивостями. Спеціальна візуалізація мозку показує, що у людей з більш високим рівнем жирних кислот омега-3 в ділянках мозку, що відповідають за пам’ять і навчання, спостерігається більш інтенсивний кровообіг. Добрій роботі мозку також сприяє дієта, багата морепродуктами.
Рекомендована доза омега-3: від 1000 до 4000 мг в день.
Хвороба Альцгеймера і куркума
За даними дослідження, опублікованого в 2018 році в журналі Neural Regeneration Research, куркума може відігравати важливу роль у підтримці роботи мозку. Куркума також відома як Curcuma longa і індійський шафран, це коренеплід рослини, родини імбирних, який часто вживають їжу в зв’язку з його протизапальними і антиоксидантними властивостями, а також позитивним впливом на травлення.
Вважається, що куркумін, активна речовина кореня куркуми, володіє багатьма корисними для здоров’я властивостями. Безліч людей уже протягом 4000 тисяч років використовують куркуму в якості спеції для поліпшення смаку їжі. Так як куркума найчастіше зустрічається в харчуванні людей, що живуть в Азії і в Індії, це може служити поясненням того, що в цих регіонах хвороба Альцгеймера зустрічається рідше, ніж в Європі і Північній Америці.
За даними дослідження, проведеного в 2018 році, куркума має такі властивості:
- зменшує вироблення Aβ
- зупиняє відкладення Aβ в мозку
- підсилює виведення Aβ з мозку
- підвищує рівень потужного антиоксиданту глютатіону в мозку
- запобігає старінню клітин мозку
- зменшує оксидативні ушкодження мозку
- зменшує запалення в мозку
Автори дослідження також говорять про протизапальні властивості куркуми, які допомагають захистити мозок від різних шкідливих факторів, що провокують хворобу Альцгеймера.
Куркуму можна вживати в якості спеції, гарячого чаю або у формі харчової добавки.
Рекомендована доза – від 500 до 1000 мг один або два рази на день.
Кобаламін (вітамін B12)
Вітамін B12 (також відомий як кобаламін або ціанокобаламін) – це важливий живильний елемент, який потрібен вашому організму для оптимізації роботи мозку, нервів і поліпшення складу крові. При цьому, незважаючи на його важливість, є багато підтверджень тому, що люди по всьому світу відчувають дефіцит цього життєво важливого поживного елемента. Дослідження, проведені в Сполучених Штатах, показують, що дефіцит вітаміну B12 відчувають до 17 відсотків (тобто кожен шостий) людей від 60 років і до шести відсотків (кожен п’ятнадцятий) людей молодше 60 років. Однак ця проблема зачіпає не тільки американців. Дослідження, проведене в 2014 році серед населення північної частини Китаю показало, що дефіцит вітаміну B12 відчувають до 45 відсотків китайських жінок. Ця проблема спостерігається і в багатьох інших країнах.
У вітаміну B12 є безліч корисних властивостей, в тому числі він:
- Знімає втому
- Покращує пам’ять
- Покращує сон
- Сприяє виробленню червоних кров’яних тілець
- Покращує синтез ДНК
- Сприяє синтезу протеїну
- Сприяє виробленню хімічних речовин (нейротрансмітерів), що забезпечують роботу мозку для запобігання депресії
- Покращує роботу нервової системи
- Знижує рівень гомоцистеїну – підвищений рівень амінокислоти гомоцистеїну асоціюється зі збільшенням ризику деменції, хвороб серця та інсульту. Вітамін B12 знижує рівень гомоцистеїну
Рекомендовані дозування:
- Вітамін B12 в таблетках – містять вітамін B12 (ціанокобаламін) або метил-вітамін B12 (метилкобаламін). Добова доза для прийому через рот становить від 500 до 5000 мкг.
- Оральний спрей з вітаміном B12 – Добова доза для прийому через рот становить від 500 мкг до 5000 мкг.
- Вітамін B12 в формі рідких крапель – пропонується в формі вітаміну B12 (ціанокобаламіну) або метил-вітаміну B12 (метилкобаламіну). Добова доза для прийому через рот становить від 500 до 5000 мкг.
- Вітамін B12 в формі ін’єкцій – у більшості країн тільки за рецептом лікаря. Ін’єкції по 1000 мкг раз на тиждень або раз на місяць.
Цинк
Цинк – життєво важливий мінерал, який необхідний для підтримки здоров’я, в тому числі, правильної роботи мозку. Насичена корисними речовинами збалансована дієта з великою кількістю продуктів, які містять цинк, важлива для підтримки належного рівня цинку як в крові, так і в тканинах. Цинк може бути корисний при цілому ряді проблем зі здоров’ям. Деякі ліки можуть знижувати рівень цинку в організмі, тому при їх прийомі слід забезпечити вживання достатньої кількості цинку.
Цинк відіграє важливу роль у підтримці правильної роботи мозку. При його дефіциті можуть виникати проблеми із запам’ятовуванням інформації. Однак цинк – це тільки одна зі змінних рівняння, друга змінна – це мідь. Важливо знати співвідношення рівня цинку по відношенню до рівня міді. Рівень обох мінералів можна перевірити за допомогою простого аналізу крові. За даними дослідження, опублікованого в Journal of Alzheimer’s Disease низький рівень цинку в поєднанні з високим рівнем міді підвищує ризик деменції. Оптимальне співвідношення рівня міді до рівня цинку за даними доктора Дейла Бредесен з університету Каліфорнія-Лос-Анжелес (UCLA) – 0.8:1.2. Оптимальний рівень цинку в крові становить 90-110 мкг/дл. За даними дослідження, опублікованого в 2017 році, цинк сприяє відновленню нейронів мозку.
Рекомендована доза:
Найкраще засвоюються піколинат цинку, глюконат цинку і бісгліцинат цинку. Звичайна доза становить від 10 до 25 мг в день. Також можна приймати якісний мультивітамінний комплекс з цинком. Пастилки з цинком – приймати як зазначено на етикетці.
Ніацин (вітамін B3)
Вчені вважають, що хвороба Альцгеймера може бути викликана сильною нестачею ніацину. Дослідження 2004 року показало, що прийом достатньої кількості ніацину забезпечує захист від розвитку хвороби Альцгеймера і вікового зниження когнітивних здібностей.
Рекомендована доза: Можна почати з 100 мг один або два рази на день.
Через кілька тижнів багато людей збільшують дозу до 250-500 мг в день. Якщо не виникає відчуття жару на шкірі або інших побічних ефектів, багато хто знову збільшують дозу до 1000 мг два рази на день, щоб отримати максимальний ефект. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем перед початком прийому, якщо ви вже приймаєте рецептурні препарати або якщо у вас є діабет.
Дієта
За даними спостережень, проведених в Mayo Clinic, правильне харчування може знижувати ризик виникнення хвороби Альцгеймера на 53 відсотків, а також затримувати зниження когнітивних здібностей і покращувати пам’ять пацієнтів. У число їжі, що поліпшує пам’ять і допомагає протистояти хворобі Альцгеймера, входять овочі і зелень, в тому числі, шпинат, редиска, салатна капуста, а також деякі хрестоцвіті овочі, такі як кольорова капуста, білокачанна капуста, крес-салат, китайська листова капуста, броколі і брюссельська капуста. Постарайтеся обмежити вживання простих вуглеводів – уникайте хліба, пасти, оброблених продуктів, цукрів і фастфуду. Вживайте більше рослинних продуктів. Їжте виловлену в морі, а не вирощену на фермах рибу. Якщо ви вживаєте в їжу м’ясо, віддавайте перевагу м’ясу від тварин, вирощених на пасовищі, яловичині, яка не містить гормонів, курятині та м’ясу індички.
В ході недавніх досліджень вчені визначили, що дотримання середземноморської дієти допомагає знизити накопичення церебрального протеїну Aβ. За даними цих досліджень у пацієнтів, які дотримуються середземноморської дієти, повільніше погіршувалися когнітивні здібності і навіть знижувався ризик виникнення хвороби Альцгеймера. Нещодавно Іспанія обійшла Італію, ставши найбільш здоровою країною в світі, і фахівці пов’язують це з середземноморською дієтою.
До основних компонентів середземноморської дієти відносяться:
- Вживання переважно рослинної їжі, в тому числі фруктів, овочів, зелені, цілісних зерен і горіхів, включаючи мигдаль, кеш’ю, фісташки та волоські горіхи.
- Намагайтеся вживати від семи до десяти порцій фруктів і овочів в день.
- Намагайтеся вживати цільнозерновий хліб, каші, рис і макаронні вироби.
- Максимально уникайте масла і маргарину. Намагайтеся віддавати переваги більш здоровим альтернативам, таким як оливкова олія і олія канола. Оливкова олія екстра-вірджин і вірджин – це найменш оброблені сорти оливкової олії, які містять найбільше антиоксидантів.
- Замість використання солі додавайте в їжу трави і спеції.
- Намагайтеся вживати рибу не менше одного або двох разів на тиждень.
- Корисними для здоров’я є такі види риби як свіжий тунець, лосось, форель і макрель. Вони багаті жирними кислотами омега-3.
- Максимально уникайте червоного м’яса. Намагайтеся замість нього їсти рибу і птицю. Якщо ви все ж їсте червоне м’ясо, намагайтеся зменшити його порції. Уникайте ковбас, бекону та інших видів жирного м’яса.
- Обмежте вживання жирних молочних продуктів, переходите на знежирене молоко, знежирений йогурт і сир з низьким вмістом жиру.
- У помірних кількостях вживайте червоне вино. За даними деяких досліджень, вживання алкоголю в помірних кількостях сприяє зниженню ризику виникнення серцевих захворювань. Рекомендована кількість становить не менше 150 мл вина в день для жінок (або чоловіків старше 65 років) і не більше 300 мл вина в день для чоловіків молодше 65 років.
Якнайбільше фізичних вправ
Важливо пам’ятати, що середземноморська дієта – це не тільки обмежене вживання жиру, це більшою мірою обмежене вживання насичених жирів і гідрогенізованих масел (трансжирів), які в більшій мірі і підвищують ризик виникнення хвороб серця і мозку. Моно- і поліненасичені жири, такі як оливкова олія і олія канола, містять жирну кислоту омега-3, звану ліноленовою, яка сприяє зниженню рівня тригліцеридів, що зменшує ризик виникнення тромбів, серцевих нападів і в цілому підтримує судини в хорошому стані.
Інформація та зображення з сайту https://iherb.com.