Чому люди набирають вагу під час посту і як цього уникнути

Вважається, що піст допомагає схуднути. Часто саме цим пояснюється така велика кількість бажаючих дотримуватися Великого посту. Адже скоро літо, треба бути у формі до пляжного сезону. Однак дуже багато людей з подивом помічають, що не тільки не втрачають вагу, але починають її стрімко набирати.

Чому під час посту замість схуднення часто товстіють?

Насправді нічого незвичайного в цьому немає. Виключаючи зі свого раціону тваринні білки, люди, що постять, замінюють їх вуглеводами: картоплею і макаронами. Відповідно, вага починає рости. Крім того, багато людей щиро вважають, що пісна їжа апріорі є дієтичною і починають споживати її в надмірних кількостях.

Але ж пісні продукти містять часом калорій більше, ніж м’ясо або молоко!

Наприклад, горіхи і навіть рослинне масло, хоча і пісні продукти, але більш калорійні, ніж вершкове масло.

Чому тваринні білки так важливі для людини і чим їх замінити під час посту?

Справа в тому, що білок – єдиний пластичний матеріал для побудови всіх клітин людського організму. Дефіцит тваринного білка викликає зниження синтезу гемоглобіну, вироблення гормонів, мембран і навіть антитіл.

Продукти, які містять багато рослинного білка:

  • Горіхи. Лідером за вмістом білка є волоський горіх, найменше білку в мигдалі. Крім того, горіхи містять мінерали і вітаміни А і Е. Проте захоплюватися горіхами не варто – вони дуже калорійні. У день достатньо 4-5 штук (або невеликої жмені).
  • Гриби. Їх можна вживати в будь-якому вигляді: вареному, смаженому або маринованому. Але гриби важко перетравлюються, тому занадто балувати себе теж не варто. Вживати їх у їжу краще не частіше, ніж раз на тиждень.
  • Бобові: квасоля, соя, сочевиця, нут, горох та інше. При цьому білок цих рослин засвоюється організмом практично весь. Найбільше білка містить соя.
  • Крупи. Особливо багато білка в гречці. А крім нього гречка містить ще й залізо, мікроелементи і вітаміни.

Також не варто відмовлятися від морепродуктів і риби в дні посту, коли ці продукти дозволені.

Чи можна створити запас білка в організмі?

На жаль, ні. А тому не варто перед постом або в дні посту, коли це дозволено, їсти м’ясо і рибу кілограмами, “про запас”. Організм ніякого “білкового запасу” не створить, а ось жирові відкладення на вашому тілі цілком можуть збільшитися.

Якщо енергія, що надходить в організм разом з їжею, багатою вуглеводами, не витрачається, то вона йде на синтез жиру, починається набір ваги.

А якщо зовсім відмовитися від жирів під час посту?

Цього робити не тільки не потрібно, але і вельми небезпечно. Адже саме жири дають організму теплову енергію і дозволяють вести трудову, розумову, фізичну й іншу діяльність. Крім того, вітаміни A, D, K, E засвоюються нашим організмом тільки завдяки жирним кислотам.

Організму людини необхідно споживати 20-25% жирів від денної норми калорій. Причому входити в це число повинні і жирні кислоти Омега-3 (насіння льону, риб’ячий жир), і жири тваринні. Оптимально, якщо 40% від споживаних жирів доводиться на тваринні жири (молочна продукція, м’ясо та ін.).

А якщо під час посту відмовитися від вуглеводів?

Це теж небезпечно. Справа в тому, що вуглеводи, як і білки, і жири беруть участь у виробленні енергії. Добре, коли 50% від добового обсягу калорій доводиться на вуглеводи.

Але при цьому потрібно вибирати продукти з низьким глікемічним індексом (ГІ). Цей показник говорить про швидкість засвоєння продукту і підвищення після нього цукру в крові.

Так, в білому хлібі ГІ дуже високий і становить 100, в вареній картоплі – 85, в білому рисі і цукрі – 70.

У гречці і довгозернистому рисі ГІ вже 60, а в овочах і ягодах – від 5 до 25.

Які овочі сприяють набору ваги?

Так, є овочі, які активують синтез жиру. Лідером є улюблена усіма картопля. Її під час посту їдять найчастіше, забуваючи, що вона містить багато крохмалю, який якраз і активує синтез жиру.

Якщо хочете схуднути, замініть картоплю, буряк і моркву – кабачками і капустою. Їх можна їсти в необмежених кількостях. Нешкідливі для талії також ріпа і гарбуз.

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Чому люди набирають вагу під час посту і як цього уникнути