До недавнього спалаху коронавірусу в Ухані більшість людей, ймовірно, ніколи і не чули про різновид цього вірусу, хоча інші його форми в минулому вже не раз приводили до епідемії. Коронавіруси – це група вірусів, що викликають захворювання у людей і інших ссавців, птахів, кажанів і рептилій. У людей більшість форм вірусу при зараженні викликають легкі респіраторні інфекції, але, як ми бачимо в ситуації з коронавірусом в Уханю, в рідкісних випадках коронавірусна інфекція може бути смертельною.
Зараз хвороба привертає підвищену увагу, і багато хто питає, як захистити себе від коронавірусу. Крім основних засобів профілактики – мити руки і уникати поїздок – важливо також направить максимум зусиль на зміцнення імунітету.
Прості заходи по зміцненню імунітету
Принципи зміцнення імунної системи досить прості. Першочергова задача – забезпечити імунну систему життєво важливими речовинами, правильно харчуватися і приймати необхідні харчові добавки. Дефіцит практично будь-якої поживної речовини сам по собі може значно послабити імунітет. Наступним кроком буде здоровий спосіб життя з достатньою кількістю сну і регулярними заняттями спортом. Правильне харчування і вміння ефективно впораються зі стресом лежать в основі контрольних механізмів центральної нервової системи, що відповідають за збереження максимально сильного імунітету. Зміцнення імунної системи не тільки підвищує опірність застуді, грипу та інших інфекцій, але також може допомогти захистити організм від хронічних захворювань.
Основні кроки по зміцненню імунітету
- Для імунітету надзвичайно важливим є здоровий спосіб життя. Дотримуйтесь здорової дієти, займайтеся спортом, уникайте токсинів, підтримуйте нормальну вагу і добре висипайтеся.
- Стрес знижує імунітет. Відпрацюйте техніки розслаблення у відповідь на стрес: дихальні вправи, візуалізація або медитація.
- Намагайтеся не вживати рафінований цукор і насичені жири, але простежте, щоб у вашому раціоні було достатньо якісного білка і незамінних жирних кислот.
- Приймайте якісні мультивітаміни і мінеральні добавки. Особливо важливі вітаміни C і E, вітаміни групи B, цинк і селен.
- Приймайте більше вітаміну C, 500 -1000 мг до трьох разів на день.
- Підніміть рівень вітаміну D в крові. Приймайте 2000 -5000 МО вітаміну D в день.
- Вибирайте продукт, який зміцнює імунітет з клінічно доведеною ефективністю.
Для міцного імунітету необхідний вітамін D
Всі знають про те, наскільки важливий вітамін D, як він корисний для кісток. Але його внесок у зміцнення здоров’я цим зовсім не вичерпується. Сучасні дослідження показують, що вітамін D взаємодіє з більш ніж 2000 генів (близько 10% людського генома) в організмі людини. В даний час відомо, що низький рівень вітаміну D може сприяти розвитку як мінімум 17 різновидів раку, а також серцевих захворювань, інсульту, гіпертонії, автоімунних захворювань, діабету, депресії і багатьох інших поширених хвороб. Вітамін D – засіб профілактики грипу. Ось що про це відомо.
Ті, у кого рівень вітаміну D в крові нижче 38 нг/мл, вдвічі частіше хворіють інфекціями верхніх дихальних шляхів, ніж люди з більш високим рівнем вітаміну D в крові.
У дітей, які щодня приймали 1200 МО вітаміну D, ризик розвитку грипу знизився на 58%.
У жінок, які приймали 2000 МО вітаміну D (для захисту кісток), захворюваність на грип та застуду (кількість епізодів) була в середньому на 30% нижче в порівнянні з жінками, які приймали 2000 МО вітаміну D.
За оцінками фахівців, у кожного другого українця рівень вітаміну D в крові становить менше 20 нг/мл. Тому масовий прийом добавок з вітаміном D міг би виявитися ефективнішим і дешевшим за звичайні щеплення від грипу. Щоб забезпечити оптимальний рівень вітаміну D в організмі, останнім часом більшість лікарів рекомендують щодня приймати від 2000 до 5000 МО вітаміну D навіть практично здоровим дорослим. Дані досліджень виразно підтверджують ефективність підвищеної дози вітаміну D, особливо в зимові місяці.
Приймайте ліпосомальний вітамін C
Ліпосомальний вітамін C – це вдосконалена форма вітаміну С, яка краще засвоюється і легше використовується організмом. Ліпосоми – це маленькі кулясті клітини, зовнішня оболонка яких складається з жирних кислот – фосфоліпідів, отриманих з соняшнику або сої. Ліпосоми також мають внутрішню частину, що складається з води і водорозчинних активних інгредієнтів. Завдяки ліпосомальній структурі, водорозчинний інгредієнт, такий як вітамін С, надійно зберігається всередині клітини.
Головна перевага ліпосомального вітаміну C полягає в тому, що він краще засвоюється. Клітини кишківника здатні поглинати більш високі дози вітаміну С до певної межі. Тому збільшення дози вітаміну С може викликати надмірне газоутворення і діарею. Біодоступність ліпосомального вітаміну С значно вища, ніж у звичайного вітаміну С. Обсяг всмоктування ліпосомального вітаміну C, в порівнянні з рівнем звичайного вітаміну С, вище майже в два рази. Ліпосомальний вітамін С часто рекламується як таблетована альтернатива внутрішньовенної дози вітаміну С. Приймайте 1000 мг один або два рази на день для додаткового захисту в період застуди і грипу.
Природні підходи до зміцнення імунітету
Не існує натуральних препаратів з доведеною клінічною ефективністю проти коронавірусу, але є препарати із загальнозміцнюючими властивостями. Ось кілька кращих:
Wellmune
Wellmune – це бета-глюкан з пекарських дріжджів, який, за даними декількох досліджень, ефективний в профілактиці вірусних інфекцій верхніх дихальних шляхів (застуди та грипу). Випробовувані щодня приймали 500 мг Wellmune або плацебо протягом 90 днів. Після закінчення одного з цих досліджень ті, хто вживали Wellmune, повідомили про наступні результати:
відсутність пропусків занять в школі або робочих днів через застуду, в порівнянні з 1,38 пропущених навчальних/робочих днів у групи плацебо;
відсутність температури в порівнянні з частотою виникнення 3,50 в групі плацебо;
підвищення якості життя, в тому числі рівня фізичної енергії і емоційного благополуччя, що вимірюється клінічно підтвердженим опитувальником здоров’я.
Монолаурин
Монолаурин – це жир, який міститься в кокосовій олії і також випускається у вигляді харчової добавки. Він має низку цікавих противірусних ефектів з підтвердженою активністю по відношенню до вірусів, подібних коронавірусу. Багато вірусів, а також бактерії та найпростіші (паразити) оточені захисною мембраною, що складається з жирових речовин (ліпідів). Сучасні дослідження показують, що монолаурин розчиняє ліпіди в жировій оболонці, руйнуючи тим самим захисний бар’єр мікроорганізмів і полегшуючи їх подальше знищення імунною системою. Хоча ефективність монолаурину щодо коронавірусу не вивчалась, він може бути корисний. Зазвичай монолаурин приймають в дозуванні 1000-1500 мг два рази на день.
Серрато пептідаза
Серрато пептідаза або серрапептаза – травний фермент, який також допомагає підтримувати секрецію слизу в оптимальному стані – не дуже густому і не дуже рідкому. Серрапептаза була спочатку виділена з бактерії, що живе в кишечнику шовкопряда, її ще називають «ферментом шовкопряда», оскільки вона руйнує кокон, звільняючи метелика шовкопряда. На додаток до своєї неспецифічної дії на захист організму господаря від інфекції, серрапептаза, як показали недавні дослідження, має противірусну дію, переварюючи білки з оболонки вірусу. Інші протеолітичні ферменти, наприклад бромелайн, теж можуть бути ефективні. Дозування для серрапептази залежить від активності ферменту: 80 000 – 100 000 SPU два рази в день — натщесерце і в перервах між прийомами їжі.
Корінь астрагала
Корінь астрагала (Astragalus membranaceus) традиційно використовується в китайській медицині для лікування вірусних захворювань. Клінічні дослідження в Китаї підтвердили його ефективність в профілактиці застуди. Також корінь астрагала продемонстрував здатність зменшувати тривалість і тяжкість симптомів при лікуванні гострої фази ГРВІ, а також збільшувати кількість лейкоцитів при хронічній лейкопенії (стан, що характеризується низьким рівнем лейкоцитів в крові). Дослідження на тваринах свідчать, що дія астрагала засноване на стимуляції декількох факторів імунної системи. Зокрема, передбачається, що він стимулює поглинання і знищення лейкоцитами інвазивних мікроорганізмів і клітинного сміття, а також підсилює вироблення інтерферону (ключового природного з’єднання, що виробляється організмом для боротьби з вірусами). Дотримуйтесь інструкцій на упаковці.
Якщо ви побоюєтеся коронавірусу …
Якщо у вас був тісний контакт з тим, у кого підтверджена або підозрюється наявність коронавірусу, вам необхідно стежити за здоров’ям з моменту першого тісного контакту з такою людиною і протягом 14 днів після вашого останнього тісного контакту з хворим. Слідкуйте за виникненням таких ознак і симптомів:
- Жар. Вимірюйте температуру два рази в день.
- Кашель.
- Задишка або утруднене дихання.
- Озноб, болі в тілі, біль у горлі, головний біль, діарея, нудота/блювання і нежить.
При появі жару або будь-якого з цих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря.
Джерело інформації: https://ua.iherb.com/blog/