Коротка інформація про лютеїн і зеаксантин

Лютеїн і зеаксантин – це жовто-помаранчеві рослинні пігменти-каротиноїди, відомі як ксантофіли; вони мають критичне значення для здоров’я очей, особливо кришталика і жовтої плями сітківки. Вони містяться в таких продуктах, як зелені листові овочі, зокрема, в листовій капусті і шпинаті. Крім того, їх багато в яєчному жовтку.

Підвищене вживання і прийом добавок з лютеїном і зеаксантином покращує роботу жовтої плями сітківки, що забезпечує максимально гострий центральний зір. Колір жовтої плями обумовлений його здатністю накопичувати лютеїн і зеаксантин. Добре працююча жовта пляма зі збільшеним вмістом пігментів дозволяє нам з більш високою чіткістю бачити речі, на які ми дивимося. Лютеїн і зеаксантин допомагають захищати жовту пляму сітківки від пошкодження оксидантами. Низький вміст цих каротиноїдів в їжі веде до дегенерації жовтої плями, що часто стає причиною сильного вікового погіршення зору.

Лютеїн і зеаксантин захищають жовту пляму

Низький рівень лютеїну і зеаксантину в жовтій плямі є значним фактором ризику виникнення хвороб. У людей, які страждають дегенерацією жовтої плями, жовта пляма містить на 35-40 відсотків менше лютеїну, ніж у людей, у яких немає цієї проблеми. Крім того, дослідження показують, що прийом добавок з лютеїном і зеаксантином не тільки допомагає запобігти дегенерації жовтої плями, але також покращує зір у людей, у яких вона є. Зокрема, у осіб з дистрофією жовтої плями прийом добавок з лютеїном і зеаксантином покращує адаптацію до освітленості, чутливість до контрасту і гостроту зору.

Користь від прийому добавок з лютеїном і зеаксантином доведена науковими дослідженнями. В ході детального аналізу прийому добавок з лютеїном і/або зеаксантином в дозуваннях від 10 до 20 мг і від 500 мкг до 2000 мкг відповідно, була встановлена чітка залежність між дозуванням прийому і збільшенням насиченості пігментації жовтої плями. При збільшенні рівня цих двох критично важливих пігментів, спостерігалося поліпшення здатності фокусуватися на об’єктах. Наприклад, в ході 12-місячного подвійного дослідження дії добавки Lutein Antioxidant Supplementation у пацієнтів, які отримували лютеїн (10 мг) і зеаксантин (500 мкг) спостерігалося збільшення насиченості жовтої плями пігментом, що відповідає деякому поліпшенню гостроти зору і чутливості до контрасту. У пацієнтів, які отримували плацебо, не спостерігалося будь-яких кількісних змін.

Лютеїн і зеаксантин також забезпечують захист від катаракти

Лютеїн і зеаксантин важливі для запобігання катаракти і поліпшення зору у людей, які вже страждають на катаракту. Так само, як і жовта пляма, кришталик ока людини накопичує лютеїн і зеаксантин. Це єдині каротиноїди, що містяться в кришталику ока людини. Сім великих клінічних досліджень показали, що прийом збільшеної кількості лютеїну асоціюється із зменшеною ймовірністю в необхідності операції з приводу катаракти. Крім захисту від катаракти, лютеїн також допомагає покращувати зір у людей, які страждають на катаракту.

Доступні форми:

Лютеїн і зеаксантин для добавок або отримують з квітів календули, або синтезують промисловим способом. Найчастіше лютеїн пропонується в м’яких капсулах, що поліпшують всмоктування, але зустрічаються також і жорсткі желатинові капсули, і таблетки. Найбільш оптимальною формою є суміш натурального лютеїну і зеаксантину в співвідношенні 10 мг на 500 мкг в м’якій желатиновой капсулі.

Звичайне дозування:

Для підвищення рівня цих речовин у пацієнтів з дегенерацією жовтої плями або катарактою, слід не менше 3 місяців поспіль приймати по 20 мг лютеїну і 1000 мкг зеаксантина в день, перш ніж переходити до щоденної дози в 10 мг лютеїну і 500 мкг зеаксантину. Для профілактики приймати по 10 мг лютеїну і по 500 мкг зеаксантину на день.

Побічні ефекти:
Невідомо.

Взаємодія з ліками:
Невідомо.

Сполучуваність з продуктами харчування:
Найчастіше рекомендується приймати лютеїн під час їжі, щоб поліпшити його всмоктування.

Зображення та текст з сайту: https://ua.iherb.com/blog/a-quick-guide-to-lutein/604

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Коротка інформація про лютеїн і зеаксантин