Нордична ходьба покращує здоров’я серця

Нордична ходьба дозволяє пацієнтам із серцевою недостатністю здійснювати більш інтенсивні вправи, ніж ходити без палиць. Дослідження було представлено на Конгресі серцевої недостатності в Белграді, Сербія. Конгрес є головною щорічною зустріччю Асоціації серцевої недостатності Європейського кардіологічного товариства.

Аеробні вправи у пацієнтів з серцевою недостатністю покращують якість життя і знижують госпіталізацію, пов’язану з серцевою недостатністю. Однак багатьом пацієнтам з серцевою недостатністю важко здійснювати інтенсивні навантаження. Під час нордичної ходьби люди використовують палиці і копіюють рухи на лижах.

Це одна з форм фізичної активності в Європі, що найбільш швидко розвиваються. Нордична ходьба безпечна для літніх пацієнтів, особливо для тих, хто старше 65 років, що робить її гарною можливістю для пацієнтів з серцевою недостатністю старшого віку.

Як було зроблено дослідження

Для дослідження 12 пацієнтів з серцевою недостатністю і 12 здорових зробили два тести на біговій доріжці з постійною швидкістю 5 км на годину. Учасники зробили один тест з палицями для скандинавської ходьби, а інший — без.

Дослідники порівняли кардіореспіраторні реакції під час ходьби з і без палиць. У здоровій групі нордична ходьба порівняно з ходьбою без палиць збільшила споживання кисню (VO2) на 4,9 мл/кг/хвилину (середнє збільшення на 37%) і призвело до більш високого респіраторного коефіцієнта (медіанний приріст на 5%).

Максимальна частота серцевих скорочень становила 20 ударів на хвилину вище, максимальний систолічний артеріальний тиск (АТ) був на 15 мм рт.ст. вище, а рівень втоми підвищувався на 2 бали за шкалою Борга. Всі результати були значними (р = 0,05).

У пацієнтів з серцевою недостатністю нордична ходьба порівняно з ходьбою без палиць збільшила VO2 на 2,9 мл/кг/хвилину (14,7%) і респіраторний коефіцієнт на 18%. Пікова частота серцевих скорочень становила більше 15 ударів на хвилину, максимальна ВР була на 10 мм рт.ст. вище, а рівень втоми збільшувався на 2 пункти. Всі результати були значними (р = 0,05).

Кардіореспіраторні переваги від вправ

Як у здоровій групі, так і у пацієнтів з серцевою недостатністю, не було жодних ознак серцевої ішемії та значних аритмій під час тестів.

Дослідники прийшли до висновку, що нордична ходьба дозволяє здоровим людям і пацієнтам з серцевою недостатністю безпечно збільшити інтенсивність фізичних вправ і отримати додаткові кардіореспіраторні переваги від фізичних вправ.

“У нордичній ходьбі у нас є велике навантаження, тому що ми використовуємо додаткові групи м’язів”, – говорить головний автор Andrzej Lejczak, фізіотерапевт з Військового госпіталю у Вроцлаві, Польща, і аспірант університетської школи фізичного виховання у Вроцлаві. “Ми ходимо з чотирма кінцівками, тому ми одночасно задіюємо свої руки і ноги – саме тому ми маємо таку корисну реакцію”.

Він додає: “Це означає, що нордична ходьба є безпечною для включення в програми реабілітації серця для пацієнтів з серцевою недостатністю”.

Пацієнти просто повинні придбати палиці нордичної ходьби, а потім взяти два або три заняття по одній годині. Після цього вони можуть займатися спортом на відкритому повітрі, без необхідності відвідувати тренажерний зал.

Попередні дослідження пана Лейчака показали, що нордична ходьба покращує якість життя, аеробні можливості та фізичну підготовленість у пацієнтів із серцевою недостатністю.

(журнал EurekAlert, трав. 2012 р.)

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Нордична ходьба покращує здоров’я серця