Йога для дітей: користь для здоров’я – American Academy of Pediatrics

За матеріалами American Academy of Pediatrics

Йога пропонує можливість чутись вільним від таких проблем сучасного світу, як швидкі зміни та перенасичення електронними пристроями. Але для цього потрібно, щоб ваша дитина залишила свій телефон, роззулась та сфокусувала увагу виключно на своєму диханні і рухах свого тіла. Йога може допомогти дітям навчитися жити в даний момент, зосереджуватись на поточних завданнях, що є “під рукою” та вирішувати проблеми мирним шляхом. Чим частіше ваша дитина практикує йогу, тим більше отримує користі.

Йога: більше, ніж вправи, більше, ніж спорт

У той час як будь-яка спортивна гра активує розум слідом за рухами тіла, практика йоги призначена, щоб включати в роботу тіло та розум одночасно. Йога – це набагато більше, ніж просто вправи, які нам знайомі з фільмів чи картинок. Вона включає в себе поєднання певних поз (асан), регульовані методи дихання (пранаяма), ручні пози (мудри), і медитацію (дхяна).

Кожна конкретна поза була передавалась і допрацьовувалась протягом тисяч років, щоб принести специфічний ефект в розумі і тілі. Кожна асана – стоячи, сидячи, або лежачи, викликає роботу різних груп м’язів. У цей час дитина має можливість краще усвідомити своє тіло і те, як воно функціонує. Деякі пози йоги важчі, ніж інші, тому навіть гнучкі діти в хорошій формі повинні почати займатись повільно.

Йога як додаткове тренування

Багато студентів-спортсменів практикують йогу додаткові спортивні заняття, які допомагають запобігти можливому травмування. Наприклад, бігуни зміцнюють і розтягують стегна, ноги і ахілове сухожилля. Бейсболісти зміцнюють руки і м’язи верхньої частини тіла. Гімнасти підвищують гнучкість, баланс і концентрацію.

Користь йоги для здоров’я

Американська академія педіатрії (AAP) рекомендує йогу як безпечну і потенційно ефективну терапію для дітей, які стикаються з проблемами емоційних, розумових, фізичних і поведінкових розладів здоров’я.

Діти з особливими потребами, наприклад, часто мають напруження і жорсткий м’язовий тонус – йога може допомогти з цим. Розтяжка тіла може зняти напруження, а утримання тих чи інших поз йоги збільшує силу та витривалість. Йога також має багато поз, які можуть стимулювати травлення і полегшити проблему запорів. Додаткові фізіологічні ефекти, яких можна досягнути, займаючись йогою:

 • Регулювання рівня цукру в крові та інсуліну
 • Регулювання рівня гормонів
 • Зменшення болю в животі у дітей з синдромом подразненого кишківника
 • Покращення рівноваги

Дослідження, результати якого були опубліковані в “The American Journal of Occupational Therapy” виявили, що щоденна йога допомагає дітям з розладами аутистичного спектру зберігати спокій і зменшити рівень агресії, соціальної ізоляції та тривоги. Крім того, інше дослідження, результати якого опубліковані в “Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics” виявили, що елементи йоги, включені у шкільну програму з фізичного виховання, знижують проблеми настрою підлітків і тривоги, а також призводять до більш високих результатів у навчанні. У багатьох інших дослідженнях, йога неодноразово показувала поліпшення:

 • Збільшення впевненості у собі
 • Покращення настрою
 • Зменшення напруги
 • Зменшення тривоги
 • Покращенню концентрації
 • Зменшення проявів гіперактивності
 • Покращенню поведінки
 • Набуття душевної рівноваги

Батьки: Подавайте приклад своїм дітям!

Для батьків не менш корисно час від часу складати свої телефони! Істерики, безсонні ночі, важкі прокидання зранку – у такі часи може бути дуже ефективно зробити кілька глибоких вдихів замість того, щоб втрачати контроль над собою.

Основні дихальні вправи і прості пози можуть стати важливими інструментами в системі охорони здоров’я та у боротьбі з хворобами, що виникають внаслідок перенапруження. Подавайте  приклад своїм дітям. Відвідайте урок з йоги разом з вашою дитиною, покажіть, як йога позитивно впливає на вас!

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Йога для дітей: користь для здоров’я – American Academy of Pediatrics