Адаптоген – це рослинна речовина, яка допомагає захистити клітини від ушкоджень, викликаних екологічними і хімічними стрес-факторами. Рослини, в яких міститься ця речовина, захищають від стрес-факторів завдяки тому, що ростуть в суворих кліматичних умовах. Наприклад, родіола і женьшень, два відомих адаптогена, ростуть на висоті 3 км над рівнем моря в атмосфері з низьким вмістом кисню і в місцевості з холодним кліматом. Згідно «Книзі профілактики захворювань від Life Extension», для того, щоб рослина була віднесена до категорії адаптогенів, вона повинна відповідати трьом критеріям: бути нетоксичною, мати здатність до фізіологічної нормалізації і мати більше одного механізму дії.
Адаптогени можуть істотно зміцнити здоров’я жінок через їх здатності покращувати стан імунної системи, боротися з втомою, зменшувати симптоми менопаузи і робити багато чого іншого.
Женьшень звичайний
Женьшень звичайний приймають при безлічі захворювань. Застосування цієї рослини в медицині почалося в Кореї, де воно використовується ось уже понад 2000 років. Женьшень також вирощується в деяких районах Китаю і Сибіру. Женьшень звичайний є унікальним – його не можна плутати з іншими відомими видами женьшеню, такими як американський і сибірський женьшень. Женьшень звичайний також називають корейським, китайським або азіатським женьшенем.
Женьшень звичайний доступний у вигляді таблеток, рідини або порошку. Його дозування варіюється в залежності від причини його використання. Термін прийому женьшеню також залежить від певних чинників. Прийом женьшеню звичайного приносить багато різних переваг. Нижче перераховані деякі з найбільш відомих корисних властивостей женьшеню, існування яких підтверджується безліччю досліджень:
- підтримка імунної системи;
- запобігання раку;
- поліпшення серцево-судинного здоров’я;
- поліпшення неврологічного здоров’я;
- управління вагою;
- контроль рівня цукру в крові;
- усунення тривоги і депресії;
- позбавлення від втоми.
Рекомендована доза: вказана на етикетці. Можна також вживати у вигляді гарячого чаю.
Ашвагандха (Withania somnifera)
Ашвагандха може допомогти при хронічному стані, що характеризується низькими рівнями енергії. Ця рослина росте в Азії, особливо в Індії та в деяких регіонах Китаю. Вона зазвичай застосовується в аюрведичній медицині як ліки від втоми з двох причин:
Підвищення запасу енергії
Дослідження, результати якого були опубліковані в 2013 році в виданні Integrative Cancer Therapies ( «Інтегративна терапія раку»), показало, що ашвагандха може допомогти підвищити рівень енергії і якість життя пацієнтів, що проходять лікування від раку.
Підвищення витривалості
Дослідження на тваринах також показали, що ашвагандха може допомогти підвищити рівень енергії і витривалість. Дослідження спортсменів, проведене в Університеті ім. Ахмета Ясавві (AYU), в 2015 році показало, що ашвагандха може допомогти підвищити витривалість і якість життя.
Рекомендована доза Ашвагандха – 500 мг один або два рази на день
Лакриця (ДГС або солодка)
Коли більшість людей думає про лакрицю (або солодку), на думку спадають цукерки (а не рослина). Однак лакриця – це рослина, яка вже давно грає важливу роль в традиційній китайській медицині. Вона часто використовується, щоб допомогти людям з синдромом втоми надниркових залоз – поширеним захворюванням жінок. Активними речовинами, що містяться в лакриці, є, зокрема, гліциризин і геністеїн.
Дослідження, що проводяться вже багато десятиліть, підтверджують користь солодки ДГС. Дослідження 1968 року показало, що ці натуральні ліки здатні вилікувати виразку шлунку і кишкові виразки, в той час як дослідження 1978 року, опубліковане в British Medical Journal («Британський медичний журнал»), показало, що ліки також можуть бути корисними при профілактиці виразок шлунку. Крім того, згідно з дослідженням 2012 року, дані ліки також корисні людям з розладом шлунку.
Рекомендоване дозування кореня солодки – 450-900 мг в день.
Корінь маки
Корінь маки (Lepidium meyenii) – це адаптогенний продукт, що є частиною рослини, що росте в Андах в Південній Америці. Вона росте на висоті 4000-5000 м над рівнем моря. Інки використовували маку в якості традиційних ліків. Вона має численні медичні переваги і використовувалася в основному для підвищення як лібідо, так і фертильності. Багато хто вважав її афродизіаком. Згодом були виявлені і інші переваги маки, які описані нижче.
Поліпшення симптомів тривоги
Дослідження, результати якого були опубліковані в 2008 році в Menopause («Менопауза»), показало, що у жінок, які приймали 3,5 грама маки в день, зменшувалися симптоми тривоги і депресії і відзначалися більш низькі рівні сексуальної дисфункції в порівнянні з жінками, які брали таблетку плацебо.
Поліпшення симптомів, пов’язаних з менопаузою
Приблизно у віці 50 років у жінок починаються гормональні зміни, зазвичай звані менопаузою. У той час як більшість жінок переживають цю зміну непомітно, деякі інші відчувають пов’язані з менопаузою симптоми, які можуть викликати проблеми. Проведене в 2005 році дослідження показало, що маку може поліпшити симптоми, які жінки відчувають під час ранньої менопаузи.
Підвищення лібідо
Мільйони жінок по всьому світу приймають антидепресанти і ліки проти тривоги. Загальним побічним ефектом цих препаратів, які відомі як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, є зниження лібідо або сексуального потягу. Дослідження, проведене в 2015 році, показало, що корінь маки може допомогти пом’якшити цей поширений побічний ефект.
Рекомендована доза: вказана на етикетці.
Родіола
Також відома як «золотий корінь», родіола виростає в арктичних регіонах Азії і Східної Європи. З цієї причини її також називають «арктичним коренем». Вона є базовим засобом традиційної китайської медицини, а також використовувалася вікінгами через її здатності підвищувати витривалість і допомагати організму справлятися з наслідками впливу екологічних і психологічних стрес-факторів. До сьогоднішнього дня виявлено багато корисних властивостей родіоли для здоров’я жінок.
Боротьба з втомою
Родіола може допомогти людям з незрозумілою втомою. У підсумках дослідження, опублікованого в 2009 році в Planta Medica, зроблено висновок про те, що використання родіоли може знімати втому.
Підвищення фізичної витривалості
Спортсмени, які беруть участь в змаганнях різного рівня, часто шукають способи поліпшити свою витривалість. У цьому може допомогти родіола. У дослідженні, результати якого опубліковані в 2009 році в Chinese Journal of Integrative Medicine («Китайський журнал інтеграційної медицини»), був зроблений висновок: «Рослинна добавка з сумішшю родіоли і гінгко може поліпшити витривалість завдяки збільшенню споживання кисню і захист від втоми». Дослідження, опубліковане в Journal of Strength and Conditioning Research («Журнал сили і загартовування») в 2013 році, також підтвердило здатність родіоли підвищувати витривалість.
Тривога і депресія
Мільйони людей по всьому світу страждають від симптомів тривоги і депресії. Ці стани можуть змінити на гірше життя багатьох людей і навіть викликати негативні фізичні наслідки. Звернення до консультанта або психолога може бути корисним в даній ситуації, але іноді його виявляється недостатньо. При тривозі і депресії часто прописують ліки, але багатьох людей турбують побічні ефекти цих ліків, і тому вони шукають більш природні засоби вирішення проблеми.
Дослідження, результати якого були опубліковані в 2016 році в Phytomedicine («Фітомедицина»), показало, що родіола може бути ефективним засобом лікування людей, які страждають від депресії. У свою чергу, в дослідженні, проведеному в 2015 році доктором Кроулі, був зроблений висновок, що у людей, що вживають родіолу,
«…. відзначається значне зменшення тривожності, стресу, гніву, сплутаність свідомості і депресії на 14 день прийому і значне поліпшення загального настрою».
Захист від деменції і хвороби Альцгеймера
Родіола може допомогти захистити мозок від окисного ушкодження і зіграти важливу роль в профілактиці і лікуванні деменції. Цей життєво важливий адаптоген використовується в природному підході до лікування хвороби Альцгеймера неврологом Дейлом Бредесеном, доктором Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі (UCLA).
Корисні властивості родіоли були продемонстровані в численних дослідженнях, включаючи дослідження 2016 року, проведене доктором Бей Чжан. В іншому дослідженні, виконаному в 2015 році, родіола вивчалася як багатообіцяючий лікарський засіб традиційної китайської медицини.
Високий кров’яний тиск
Мільйони жінок у всьому світі страждають від високого кров’яного тиску. Дослідження, проведене в 2017 році, показало, що родіола має корисні властивості в плані зниження кров’яного тиску. У свою чергу, дослідження 2012 року, результати якого були опубліковані в Phytotherapy Research ( «Дослідження фітотерапії») також продемонструвало, що родіола може знижувати кров’яний тиск при регулярному вживанні. Крім того, дослідження на кроликах, проведене в 2006 році, показало, що родіола може знизити рівень ферменту АПФ (ангіотензин-перетворює фермент). Тому її вплив схоже на вплив ліків, які лікарі називають інгібітори АПФ. Примітка: ніколи не припиняйте приймати препарати для нормалізації кров’яного тиску, якщо тільки ви не отримали рекомендацію свого лікаря про припинення їх прийому.
Рекомендоване дозування. Капсула з 200-500 мг родіоли один-два рази на день або згідно з вказівками на етикетці. Рідкий екстракт родіоли – як зазначено на етикетці.
Посилання:
Integrative Cancer Therapies. 2013 Jul;12(4):312-22. doi: 10.1177/1534735412464551. 2012 Nov 9.
J Med Food. 2002 Winter;5(4):211-20. Ashwagandha improves endurance in animal studies.
Choudhary B, Shetty A, Langade DG. Efficacy of Ashwagandha (Withania somnifera [L.] Dunal) in improving cardiorespiratory endurance in healthy athletic adults. Ayu. 2015;36(1):63-68. doi:10.4103/0974-8520.169002.
Tewari SN, Trembalowicz FC. Some experience with deglycyrrhizinated liquorice in the treatment of gastric and duodenal ulcers with special reference to its spasmolytic effect. Gut. 1968;9(1):48-51.
Hollanders D, Green G, Woolf IL, et al. Prophylaxis with deglycyrrhizinised liquorice in patients with healed gastric ulcer. British Medical Journal. 1978;1(6106):148.
Raveendra KR, Jayachandra, Srinivasa V, et al. An Extract of Glycyrrhiza glabra (GutGard) Alleviates Symptoms of Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM. 2012;2012:216970. doi:10.1155/2012/216970.
Brooks N. A., Wilcox G., Walker K. Z., Ashton J. F., Cox M. B., Stojanovska L. Beneficial effects of Lepidium meyenii (Maca) on psychological symptoms and measures of sexual dysfunction in postmenopausal women are not related to estrogen or androgen content. Menopause. 2008;15(6):1157-1162.
Meissner HO, Kapczynski W, Mscisz A, Lutomski J. Use of Gelatinized Maca (Lepidium Peruvianum) in Early Postmenopausal Women. International Journal of Biomedical Science : IJBS. 2005;1(1):33-45.
Chinese Journal of Integrative Medicine. 2009 Jun;15(3):177-83. doi: 10.1007/s11655-009-0177-x. Epub 2009 Jul 2.
Journal of Strength Conditioning Research. 2013 Mar;27(3):839-47. doi: 10.1519/JSC.0b013e31825d9799.
Phytomedicine. 2016 Jun 15;23(7):770-83. doi: 10.1016/j.phymed.2016.02.009. Epub 2016 Feb 24.
Phytother Res. 2015 Dec;29(12):1934-9. doi: 10.1002/ptr.5486. Epub 2015 Oct 27.
Zhang B, Wang Y, Li H, et al. Neuroprotective effects of salidroside through PI3K/Akt pathway activation in Alzheimer’s disease models. Drug Design, Development and Therapy. 2016;10:1335-1343. doi:10.2147/DDDT.S99958.
Sun Z-K, Yang H-Q, Chen S-D. Traditional Chinese medicine: a promising candidate for the treatment of Alzheimer’s disease. Translational Neurodegeneration. 2013;2:6. doi:10.1186/2047-9158-2-6.
Ma Y-G, Wang J-W, Bai Y-G, Liu M, Xie M-J, Dai Z-J. Salidroside contributes to reducing blood pressure and alleviating cerebrovascular contractile activity in diabetic Goto-Kakizaki Rats by inhibition of L-type calcium channel in smooth muscle cells. BMC Pharmacology & Toxicology. 2017;18:30. doi:10.1186/s40360-017-0135-8.
Автор цієї статті – лікар Ерік Мадрид, член Американської ради з питань інтеграційної і холістичної медицини, який має сертифікати Американської ради з питань сімейної медицини та Американської ради з питань інтеграційної і холістичної медицини. Він є автором книги «Призначення вітаміну D, зціляє енергія сонця». Ерік Мадрид закінчив медичний інститут в Державному університеті Огайо. Він є партнером Rancho Family Medical Group і веде прийом пацієнтів в Меніфі, Каліфорнія. Більше інформації про доктора Мадриді тут.
Джерело інформації: iherb.com