Небезпечні парабени у дезодорантах

Парабени

Епоха хімічного оптимізму та віри у те, що все штучне краще за натуральне, пройшла. Тепер ми починаємо пожинати її гіркі плоди: вчені все частіше відкривають нові негативні ефекти хімічних речовин, що використовуються в якості харчових і косметичних добавок.

На цей раз отримано серйозний компромат на так звані парабени – консерванти, що використовуються у виробництві косметики. Серед всіх хімікатів, що рясно заповнюють флакончики, тюбики, баночки та іншу косметичну тару, парабени вважалися одними з найбезпечніших. І ось вчені з University of Reading в Единбурзі виявили, що ці хімікати накопичуються в організмі жінок і, зокрема, в тканинах злоякісних пухлин молочних залоз – результати дослідження опубліковані в науковому “Журналі прикладної токсикології” (Journal of Applied Toxicology).

У відповідь виробники косметики запевнили, що парабени проходили перевірку на безпеку і що це дослідження не говорить про те, що ці консерванти сприяють розвитку раку грудей. З методологічної точки зору виробники мають рацію: факт накопичення консервантів в пухлині не доводить, що вони її і викликали.

Але у вчених є серйозні підстави вважати, що саме парабени сприяють розвитку раку грудей. Це припущення з’явилося ще в 1984 році, коли з’ясувалося, що парабени в організмі людини і деяких тварин поводяться так само, як і естрогени – жіночі статеві гормони. А медикам добре відомо, що рак грудей відноситься до так званих гормонозалежних пухлин, ризик виникнення яких збільшується при надлишку естрогенів. До речі, саме з цієї причини рак грудей рідко зустрічається у чоловіків – у них мало жіночих гормонів. І ось не минуло й 20 років, як отримані перші результати, які підтверджують серйозність тих старих наукових припущень.

Онколог Філіпа Дарбре, яка керувала групою дослідників, розповідає, що дуже довго не могла знайти кошти на цю роботу, ніхто її не хотів фінансувати. А парабени при цьому використовувалися в 90% всіх косметичних засобів. Виробники косметики поки не мають наміру відмовлятися від парабенів. І, схоже, до остаточного вирішення їх долі нам доведеться чекати ще років 20-30. Приблизно стільки часу потрібно для організації дослідження і спостереження за декількома тисячами жінок. Тільки таке дослідження, в якому порівняють частоту розвитку раку молочної залози у жінок, що користуються дезодорантами з парабенами і без них, зможе переконливо продемонструвати небезпеку (або безпеку) цих хімікатів. Такий розвиток подій не виключений: чиновники з департаменту з питань торгівлі та промисловості Великобританії виявили цікавість до дослідження і мають намір займатися цією проблемою далі.

До речі, варто задуматись і чоловікам. Адже рак грудей у жінок – тільки одна сторона цієї проблеми. Дія гормонів рідко обмежується якимось одним ефектом. Наприклад, у чоловіків естрогени і близькі до них речовини негативно впливають на дозрівання сперматозоїдів, заважаючи багатьом з них стати батьками.

Чому дезодоранти небезпечніші за інші косметичних засобів? Якщо парабени використовують в косметиці так широко, то чому мова переважно йде про дезодоранти? Адже вони можуть проникати через шкіру з будь-якого косметичного засобу, що наноситься на руки, обличчя, волосся, і розноситися по всьому організму. Насправді все так і відбувається. Але при цьому частина парабенів в організмі руйнується або перетворюється в інші речовини, що володіють більш слабкою естрогеноподібною дією.

А ось при користуванні дезодорантами велика частина парабенів направляється прямо в тканини молочної залози. І це пов’язано з анатомією. По-перше, пахвова область розташовується до грудей ближче за все, по-друге, між цими ділянками існує зв’язок у вигляді численних лімфатичних судин. І, нарешті, можливість попадання парабенів з пахвової області прямо в тканини грудей підтверджується фактами: в пухлинах знайшли саме ті парабени, які були в складі дезодорантів, – вони нітрохи не змінилися. Якби парабени подорожували по організму через кров, то в них неминуче б відбулися зміни. Непрямим підтвердженням зв’язку між дезодорантами і раком грудей служить статистика – пухлини найчастіше розташовуються в тій частині грудей, яка найближче розташована до пахвовій області.

Альтернативою звичайним дезодорантам можуть бути кристали – натуральні  дезодоранти з кристалічних мінеральних солей. Такі дезодоранти все частіше зустрічаються у магазинах косметики. Знайомство з інформацією і відгуками про кристалічні дезодоранти радимо почати з таких варіантів:

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Небезпечні парабени у дезодорантах