І якщо можна — то скільки, а якщо не можна — чому?
Перш за все — про воду. Вода — це основа нашого життя. Народившись у цьому світі, ми на 70% складаємось з води. Вода — це основа всіх клітин та тканин, складова внутрішнього середовища кожного організму.
Нестача води в організмі може призвести до виникнення великої кількості захворювань, які можуть виникати через відсутність “ресурсів” як для виведення кінцевих продуктів, що утворюються в ході обміну речовин в клітинах, так і для продукування достатньої кількості важливих внутрішніх рідин (секретів). Наприклад, недостатня кількість слини не дозволить ретельно пережувати їжу та знешкодити бактерії, які у ній можуть бути. Це негативно позначиться на процесі травлення, що може призвести до слабкого засвоєння проковтнутої їжі і як наслідок недоотримання організмом корисних речовин.
Слід звернути увагу, що безперечно важлива вода і у соках, і в узварах, і в борщі, і у чаї — але оскільки ці продукти, як і будь-які інші, викликають у шлунку процес травлення, вода, яка є у складі цієї їжі, затримається у шлунку на 1-4 години, доки соляна кислота не зробить свою роботу. Якщо Вас турбує спрага – це означає, що вода організму потрібна якомога швидше, і єдиний шлях швидко наситити себе водою — це випити просту чисту воду.
Три головних правила прийому води:
- Прохолодну воду (12-18 ºС) пийте лише з метою охолодження тіла. Якщо потрібно втамувати спрагу — пийте воду кімнатної температури або підігріту до 37 ºС.
- Зранку, після вмивання та очищення порожнини роту від слизу, що утворився за ніч, можна випити 1-2 склянки теплої (або кімнатної температури) води. Але не “залпом”, а невеликими порціями, за 10-30 хвилин.
- Протягом дня не відмовляйте собі у воді. Особливо у літній період — носіть із собою пляшку з водою і починаючи відчувати спрагу — відразу робіть декілька ковтків води.
Вода та спорт
Пити воду під час тренування чи змагання не рекомендується у випадках, якщо Ви займаєтесь бігом (або іншим видом спорту, де використовується біг — наприклад, граєте у футбол), оскільки це може знизити витривалість і погіршити результат змагань. Також у спортсменів існує спеціальний режим “сушка”, коли вода під час тренувань перед змаганнями не вживається з метою позбавитись від зайвої рідини в організмі.
Ще один випадок — при тренуванні витривалості серця. Коли води у організмі недостатньо — кров стає густішою, її важче “помпувати” і серце починає працювати енергійніше. Таке собі “тренування на межі”.
У всіх іншим випадках — відмовляти собі у воді під час тренування не варто, адже це природній поклик організму, а згідно з аюрведою, жодними фізичними покликами нехтувати не можна. Одночасно з цим деякі інструктори йоги забороняють своїм учням пити воду під час заняття.
Вода та йога
Якщо Ваш інструктор забороняє Вам вживати воду під час заняття йоги але не пояснює чому, спробуємо самостійно у цьому розібратись. Для початку нам потрібно з’ясувати, що ховається у Вашому випадку під поняттям “заняття з йоги” – це вид фітнесу, оздоровча гімнастика чи медитативна практика?
Якщо це фітнес-йога, коли учень потіє і виснажується під час заняття, – природно у нього буде виникати бажання пити воду. Відмовлятись від води у цьому випадку не варто. Якщо Ваш інструктор на таких заняттях забороняє пити воду, щоб, як ми описали вище, “натренувати” серце або досягнути більшої витривалості — змушений розчарувати, але Ви не займаєтесь йогою.
У випадку йоги як оздоровчої гімнастики бажання пити воду не повинно виникати — адже чергування асан (що зі санскриту означає “зручна поза”) повинно приносити задоволення і розслаблення, а дихання та серцевий ритм в ідеалі повинні бути однаковими впродовж всієї практики, незалежно від асан, що виконуються. Якщо виникає бажання пити воду під час такого заняття — це означає, що або асани виконуються з порушенням правил дихання, або не було достатньо випито води перед початком заняття. Не бажано пити воду на таких заняттях лише з однієї причини — це відволікає від виконання асан.
Щодо йоги як медитації або медитації під час йоги. Якщо розглядати медитацію як аналог молитви (це дуже спрощено, “натягнуто” і порівнюється лише для можливості аналогії) – то чи розумно було б попивати з пляшечки воду під час “Отче наш”? Погодьтесь, що під час молитви до Бога не доречно відволікатись на потреби нашого тіла, навіть на потребу у воді. Тому природно, що у даному випадку пити воду не рекомендується і забороняється. Наші фізичні потреби не можуть бути вищими за потреби духовні. Хоча, зрештою, якщо від молитви відволікає сама спрага, можливо краще все ж таки втамувати її і з “нової сторінки” почати молитву до Бога?