Перевезення новонароджених немовлят в автомобілі – автокрісла і автолюльки

Перевезення немовлят в автомобілі

Чим менша дитина, тим вона більш хрупка, а новонароджені – це найбільш вразлива вікова категорія. Їхні кістки м’які і гнучкі, в скелеті багато хрящової тканини. Маса голови щодо тіла становить 25% (у дорослих – 6%). При цьому шия немовлят тонка і м’язи слабо розвинені. Крихітку небезпечно навіть інтенсивно струшувати на руках, а при сильному поштовху «важку» голову різко відкидає, і основне навантаження припадає саме на область шиї. Органи дихання у немовлят теж мають свої особливості, які створюють передумови до більш легкого порушення дихання, ніж у дорослих.

Сьогодні для перевезення новонароджених в автомобілі використовують автомобільні люльки (автомобільні ліжечка, автолюльки) і крісла.

Автомобільні люльки

Немовлят можна возити в автолюльці з народження і до 6-ти місяців.

У люльці дитина перевозиться лежачи. Вона встановлюється на задніх сидіннях автомобіля перпендикулярно руху і фіксується за допомогою автомобільних ременів. У самій автолюльці дитина кріпитися вбудованими ременями.

Встановлення автолюльки
У колисці дитина лежить горизонтально. Встановлюється автоліжечко перпендикулярно руху, на задніх сидіннях автомобіля.
Кріплення автолюльки
Автолюльки фіксуються штатними ременями безпеки автомобіля. Способи кріплення ременями можуть відрізнятися.

Дуже часто виробники колясок просто комплектують знімні люльки додатковими кріпленнями, що дозволяє їх використовувати в автомобілі. Але «колясочні» автолюльки, як правило, не достатньо міцні, щоб забезпечити безпеку дитини в автомобілі, тому не придатні для перевезення немовлят.

До недоліків колисок можна віднести і те, що вони займають багато місця в автомобілі.

Тому авто люльки для перевезення дітей слід використовують тільки в разі особливих медичних показань.

Автокрісла

Немовлят можна возити в автокріслі так само як і в автолюльці – з перших днів життя.

У автокріслах новонародженого перевозять напівлежачи, під нахилом 30-45 градусів, спиною по ходу руху. Саме крісло кріпитися або штатними ременями автомобіля, або до спеціальних скоб ISOFix. Дитина в автокріслі утримується внутрішніми ременями.

Види автокрісел для немовлят
На першому малюнку зображено універсальне крісло, яке можна використовувати як для немовлят так і для більш дорослих дітей. На другому малюнку автокрісло-переноска, яке використовується для дітей до року-півтора. У цих кріслах дитину можна носити поза автомобілем, завдяки спеціальній ручці.

Основна перевага автокрісел в тому, що вони забезпечують кращу безпеку дитини, ніж люльки. Крісла добре утримують голову немовляти при фронтальному ударі, виключаючи травмуючі навантаження на шию. А це, за статистикою, близько 70% аварій.

Дуже важливо щоб нахил спинки сидіння був правильний, і знаходився в межах 30-45 градусів. Більш пологий кут (більше 45 градусів) сильно знижує безпеку автокрісла при фронтальних ударах. При занадто високому положенні (кут менше 30 градусів), голова дитини буде падати вперед, що може привести до утруднення дихання, і, як наслідок, до недостатнього насичення крові киснем, а в дуже рідкісних випадків і до зупинки дихання.

Кут нахилу спинки сидіння автокрісла
Кут нахилу спинки сидіння має бути в межах 30-35 градусів. Оптимальний кут – 45°.
Оптимальний кут нахилу автокрісла
a) Кут нахилу сидіння занадто маленький (<30°), голова немовляти падає на підборіддя, що ускладнює його дихання.
b) Нахил спинки від 30° до 45°. Новонароджений знаходиться в максимальній безпеці при достатньому комфорті.
с) Фотографія виконана при краш тестах під час зіткнення. Кут нахилу спинки занадто пологий (> 45°), що не забезпечує належної безпеки дитини при аварії.

Оптимальний кут спинки – 45°. При такому нахилі забезпечується оптимальне співвідношення безпеки і комфорту під час автомобільних подорожей.

Як правило, кут нахилу сучасних крісел забезпечує безпечне перевезення дитини, але його величина може бути різною в залежності від форми сидінь конкретного автомобіля. Допускається використовувати валики для корекції нахилу автокрісла, наприклад з туго укладених рушників, які підкладають під передню частину дитячого крісла.

Корекція кута нахилу
Для корекції кута нахилу автокрісла допускається використовувати валики
Вирівнювання автокрісла
Деякі автокрісла, наприклад, Chicco KeyFit – мають вбудовані засоби для вирівнювання бази автокрісла.

Для додаткової фіксації голови дитини допускається використовувати валики з тканини, які укладають з двох сторін новонародженого. Різні подушки, вкладиші під голову, які йдуть не в комплекті з кріслом, використовувати заборонено, так як це може сприяти падінню голови дитини вперед.

Додаткові валики під голову
Для додаткової фіксації голови дитини допускається використовувати валики, наприклад, з згорнутих рушників

Існує поширена серед батьків думку, що новонародженому шкідливо сидіти в автомобільному кріслі, так як це може пошкодити його хребту. Насправді ці побоювання безпідставні тому, що дитина не сидить в автокріслі вертикально, а напівлежить. На хребет не впливаю небезпечні навантаження. Вага рівномірно розподіляється по спині.

Безпечне положення спини
a) Небезпечні вертикальні навантаження на хребет новонародженого під дією його ваги.
b) При положенні напівсидячи, вертикальних навантажень на хребет немає. Вага розподіляється рівномірно по всій площі спини.

Якщо крісло правильно встановлено, а проведений час крихіткою в ньому не перевищує 90 хвилин, то ризику для здоров’я дитини немає. Якщо потрібно перевезти немовля на більші відстані — кожні годину-півтори потрібно робити перерву на 30-45 хвилин та викладати дитину горизонтально.

Висновок: Автокрісло – безпечний спосіб перевезення немовлят в автомобілі з перших днів життя. У ньому дитина перевозитися напівсидячи спиною по ходу руху. Важливо щоб нахил спинки крісла знаходився в межах 30-45 градусів. Автолюльки, в яких дитина перевозитися лежачи, слід використовувати тільки в разі особливих медичних показань.

Оцініть статтю
Здоров'я - це просто!
Перевезення новонароджених немовлят в автомобілі – автокрісла і автолюльки
Палиці для Скандинавської ходьби та трекінгу з Німеччини