Як подолати після-відпочинковий синдром?

Здавалося б, ви просто відмінно провели час у відпустці, повернулися додому засмаглою і сповненою вражень … Чому ж тоді все дратує, починаючи від роботи і закінчуючи містом, в якому доводиться жити? В епоху, коли психологи як ніколи стурбовані нашим здоров’ям, цього стану придуманий спеціальний термін — після-відпочинковий синдром (post-vacation blues і навіть post-travel depression).

Кожному знайоме це важке почуття, що виникає вранці в понеділок після насичених і продуктивних вихідних. Два дні були наповнені подіями, ви зустрічами з друзями, встигали готувати корисні страви і десерти, ділитися враженнями з рідними, насолоджувалися буквально кожною хвилиною. І ось вихідні закінчилися і ви опиняєтеся в задушливому офісі в 9 ранку – невиспана і роздратована. Особливо ситуація ускладнюється, якщо робота не приносить радості, а відносини з колегами не ладяться. Підбадьорити вас може тільки думка, що через п’ять днів настане вечір п’ятниці. Щось подібне, тільки в більшому обсязі, дехто відчуває після відпустки. Погода не завжди радує, сніданок як в готелі собі сервірувати лінь, вільного часу на розваги не завжди вистачає, якість продуктів дратує, улюблених екзотичних фруктів немає, та й чашка кави за комп’ютером в чотирьох стінах не зрівняється з келихом вина біля басейну. Втішає думка хіба що про нову відпустку, але до нього потрібно ще дожити.

Чим довше триває поїздка, тим помітніше може проявлятися після-відпочинковий синдром. І навпаки, людина швидше пристосовується до звичайної рутини, якщо поїздка була короткою. Якщо помічаєте в собі багато неприємних симптомів після повернення, плануйте відпустку відповідно до цього – скажімо, один раз на два тижні і два рази по тижню. Після відпустки може виникнути втома, втрата апетиту, сильна ностальгія. У вкрай рідкісних випадках – депресія.

Порада № 1. Розвивайте усвідомленість

Так, можливо, фрази «насолоджуйтеся кожним днем» і «бути тут і зараз» вже набивають оскому, але що поробиш, якщо це і правда працює. Практики та медитації дозволять розвинути в собі потрібні якості і відчувати себе комфортно і в черзі на паспортний контроль в аеропорту, і на пляжній вечірці, і в перший робочий день після відпустки.

Порада № 2. Не відкладайте повернення з відпустки на останній момент

Мало приємного в нічному рейсі, коли на ранок ви судорожно шукаєте в валізі одяг, яка зійде для офісу, не встигаючи поснідати і поспішаючи на роботу. Набагато комфортніше буде повернутися заздалегідь, краще за пару днів, щоб спокійно налаштуватися на робочий лад, звикнути до нового ритму і не поспішаючи вступити в звичне життя.

Порада № 3. Не поспішайте звільнятися!

Повернувшись з курортного міста, не поспішайте кидати роботу, мріючи все залишити і поїхати на море. Близько 80% всіх заяв про звільнення пишеться саме після відпустки американцями і приблизно 40% – британцями. Статистика не уточнює, скільки відсотків людей потім шкодують про це рішення. Так що не варто робити необачні вчинки на хвилі негативних емоцій.

Порада № 4. Не плануйте багато справ на перший робочий день

Почніть день зі смачного сніданку на балконі (так, вид на море не додається, але свіже повітря ніхто не відміняв). Якщо ви приготуєте своє улюблене ранкове блюдо, то менше будете переживати через відсутність сервісу all inclusive. Заплануйте на перший тиждень після повернення приємні зустрічі з друзями і подругами, походи в кінотеатр і прогулянки в парку. Адже до відпустки вам все це дуже подобалося.

Порада № 5. Готуйте страви, які вам сподобалися під час відпустки

Їжа і пам’ять пов’язані, ось чому деякі продукти можуть переносити нас в дитинство. Або у відпустку. Згадайте, якими стравами ви захоплювалися в місцевих тавернах, і спробуйте їх приготувати своїми руками. А ще краще сходіть на кулінарний майстер-клас, присвячений традиційній кухні тієї країни, звідки ви щойно повернулися.

Порада № 6. Їдучи у відпустку, приберіть вдома

Якщо перед відпусткою ви залишите квартиру чистою і заправити ліжко новою постільною білизною, то повернутися додому буде набагато приємніше. А після відпустки має сенс провести ревізію шаф. У відпустці ви спокійно обходилися обмеженою кількістю речей, які займали лише одну валізу, чому ж вдома у багатьох з нас таке нагромадження одягу? Щоб було не нудно проводити прибирання, скористайтеся модним методом КонМарі. Вона закликає залишати тільки ті речі, які приносять радість. Решта варто продати, роздати знайомим або віддати на благодійність.

Порада № 7. Проведіть ревізію життєвих цінностей

Якщо вас все дуже дратує після відпустки, то це зайвий привід задуматися, чи задоволені ви своїм життям і чи потрібно щось змінювати. Психологи вважають, що подібний стан – це знак — щоб відчути задоволення, в своєму житті слід щось струсити. В ідеалі після відпустки вам повинно хотітися додому: зустрітися з друзями, побачити колег, почати новий проект, знову повернутися до улюбленого хобі. Відпустка – це дійсно класно, але набагато краще жити своїм життям весь час, а не від канікул до канікул.

Порада № 8. Почніть планувати нову відпустку

Заплануйте нову відпустку, нехай навіть на вихідні в сусіднє місто. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Applied Research in Quality of Life, планування подорожі підвищує рівень щастя.

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Як подолати після-відпочинковий синдром?