Ідеальні палиці для скандинавської ходьби (nordic walking)

Як вибрати палиці для скандинавської ходьби новачкові? Країна виробництва, матеріал, ціна, довжина, комплектація, ручка.

Скандинавська ходьба стає все популярнішою, про користь ходьби з палицями говорять вже багато і часто виникають питання: чи потрібні якісь спеціальні палиці для скандинавської ходьби – або підійдуть, наприклад, старі лижні? Розповімо, які палиці для скандинавської ходьби варто купити і як їх підібрати по росту.

Хоча єдиних європейських стандартів поки не існує, різні асоціації та федерації Європи визначили наступні вимоги до палиць для скандинавської ходьби:

  • Не рекомендується використовувати телескопічні палиці (такі, що складаються).
  • Палиці повинні бути виготовлені зі скло- і вуглецевого волокна (мінімальний карбоновий індекс від 30% до 50%, тобто від CL300 до CL500), а не з алюмінію.
  • Ручки повинні бути виконані з пластика, пробки або гумової суміші (найкраще).
  • Обов’язкова наявність зручного темляка (кріплення для фіксації кистей рук).
  • Наявність хороших металевих наконечників (шипів).
  • Наявність наконечників (чобітків, черевичків) для ходьби по асфальту або іншим твердих поверхнях, де металеві шипи прослизають.

Зупинимося на цих вимогах до палиць для скандинавської ходьби докладніше.

Телескопічні палиці: чому ні?

Чому ж палиці для скандинавської ходьби не повинні бути телескопічними? Складні палиці не рекомендуються, оскільки під час інтенсивного натискання можуть несподівано скластися і привести до серйозних травм. Їх можна використовувати тільки для нерегулярного застосування, наприклад, під час відпустки, де монолітні можуть виявитися незручними (незручно упаковувати, перевозити і зберігати).

В основному телескопічні палиці коштують дешевше монолітних. Виготовляються з алюмінієвих сплавів. Для «пом’якшення» алюмінієвого корпусу в деякі моделі вбудовують спеціальну систему «Антишок». В даному випадку всередині знаходиться пружина, яка відіграє роль амортизатора і компенсує ударні навантаження.

Плюси складних моделей в тому, що вони легко налаштовуються під зріст будь-якого члена сім’ї, можуть «рости» разом з користувачем і до того ж в складеному вигляді поміщаються в спеціальний чохол і більш зручні для подорожей.

Мінуси: фіксатори можуть зламатися при попаданні піску або води, замерзають взимку або несподівано складаються, може з’явитися брязкіт і вібрація. Досвідчені інструктори їх не рекомендують. Зверніть увагу на те, що серед палиць більш високого класу немає моделей, що складаються.

Матеріал для палиць

Скловолокно. Дуже легкий, ефективно поглинає вібрації. Його міцність забезпечується сумішшю скла і вуглецевого волокна. На жаль, такий матеріал дуже крихкий і не виключає поломку.

Вуглецеве волокно (карбон). Додавання вуглепластика забезпечує міцність палиць, зберігаючи при цьому якість скловолокна (гасить удари і має малу вагу). Чим вищий вміст вуглецю, тим міцніші палиці. Рекомендований відсоток вуглецю повинен бути від 50% до 80%. Для початківців цілком підійдуть палиці з індексом 20-30%. Причому необхідно пам’ятати, що палиці різних виробників з однаковим карбоновим індексом можуть відрізнятися один від одного по пружності.

Алюміній. Такі палиці погано поглинають вібрацію, яка дуже швидко збільшує ризик появи проблем для верхніх кінцівок, зокрема, запалення суглобової капсули ліктьового суглоба. В бігових лижах цієї проблеми не існує, оскільки сніг поглинає вібрації.

Ручки палиць

На відміну від лижних або трекінгових палиць (останні призначені для туристів або альпіністів), палиці для скандинавської ходьби вимагають постійного захоплення і звільнення («відкриття» і «закриття» долонь рук), що викликає зволоження долонь. Тому дуже важливо вибрати такі ручки, які були б не тільки зручними, але і вбирали вологу, щоб уникнути ковзання.

Існує три типи ручок:

Пластикові. Вони не вбирають піт, в результаті чого стають слизькими і незручними у використанні. Цей недолік може бути компенсований за допомогою темляка, який вбирає вологу і забезпечує захоплення палиці.

Пробкові. Хороші ручки з природного матеріалу, ефективно поглинають піт. Однак при тривалому використанні у вологих умовах пробка може відшаруватися.

Гумові. Суміш каучуку і пробки. Відмінні ручки, вбирають піт, не ковзають і дуже міцні. Зазвичай зустрічаються на професійних палицях.

У моделях середньої цінової категорії ручки або прогумовані, або зроблені з матеріалу, що імітує натуральну пробку. Різниця не принципова. Головне, щоб ручка була тонкою, «лягала» в руку, не ковзала і не натирала долоню.

Що таке темляк і навіщо він потрібен для скандинавської ходьби

Щоб палиця поверталася в долоню після того, як ви її відпустили, існує спеціальна система фіксації, звана темляком. Він являє собою рукавичку без пальців, що дозволяє руці щільно прилягати до ручки палиці.

У різних виробників свій дизайн. Існують 3 типи темляків:

Базовий. Не має позначення «лівий» і «правий», може вдягатися на будь-яку руку. Той факт, що темляк не підігнаний під конкретну руку, порушує точність руху палиці. При поверненні в долоню можуть виникнути деякі незручності. На щастя, зараз такі зустрічаються рідко.

Темляки для правої і лівої руки. Використовуються найбільш широко. Вони мають позначку «лівий» і «правий», забезпечують ідеальне зчеплення з палицями і збільшують точність рухів. Іноді регулюються по довжині, що дозволяє при необхідності додатково використовувати рукавички.

Темляк для професіоналів. Випускається більшістю виробників і використовується на професійних палицях. Темляк для професіоналів має спеціальну тканину, яка розташовується між великим і вказівним пальцями і дозволяє поглинати піт.

Хороший темляк має розмір від S до L і систему швидкого від’єднання (QLS). При цьому, не знімаючи рукавички, ви можете за секунду від’єднати палиці, відповісти на телефонний дзвінок, зробити вдалий знімок і т.д.

Наконечники для палиць

На кінці скандинавської палиці є наконечник (кіготь, шип) з міцного карбіду вольфраму. Його можна сміливо встромляти в грунт і пісок, він не буде прослизати і застрявати. Крім того, в комплект можуть входити спеціальні знімні металеві наконечники різної конфігурації для різних поверхонь. Причому треба мати на увазі, що на більш дорогих моделях наконечники можна міняти, а на дешевих – не завжди.

Для ходьби по асфальту надягають спеціальні гумові наконечники (чобітки). Вони повинні входити в комплект з палицями. Пластмасові наконечники набагато гірші.

Металеві наконечники (шипи). Ця частина приймає на себе основне навантаження. Тому наконечники для палиць повинні бути дуже міцними, бажано з карбіду вольфраму. Крім того, до палиць повинні додаватися змінні наконечники.

Наконечники для асфальту та інших твердих поверхонь. Палки для скандинавської ходьби мають твердосплавний наконечник і гумовий «черевичок» для ходьби по асфальту.

Нещодавно з’явилися нові наконечники з наступних матеріалів. Карбонові. Зроблені з суміші гуми і карбону, які разом покращують зчеплення і роблять удари палиці об землю тихішими. У них є глибокі борозди, які, на додаток до зручностей при русі на твердих поверхнях, добре забезпечують зчеплення на траві, піску або м’якому ґрунті, тобто є свого роду «усюдиходами». Вони в 3-4 рази довговічніші за звичайні.

Наконечники з кевлара (пара-арамідного волокна). За дизайном схожі на карбонові. Їх корпус зроблений з кевлара, а подушечка з каучук-карбонової суміші. В результаті виходить більш м’який майданчик, який покращує контакт із землею і робить їх ще більш тихими в роботі. У них також покращена міцність.

Підбір довжини палиці для скандинавської ходьби

Розрахункова формула досить проста: необхідно ваш ріст помножити на певний коефіцієнт. Його величина коливається в залежності від стану здоров’я та цілей, яких ви бажаєте досягти.

Для полегшеної ходьби – коефіцієнт 0,66. Підходить для людей з невисоким темпом ходьби або людей, які відновлюються після захворювання, травми. Наприклад, ріст 171 см х 0,66 = 112,86 см. Можна використовувати палиці довжиною 110 см.

Для здорових людей – коефіцієнт 0,68. Такий коефіцієнт підходить для більш тренованих людей, любителів ходьби середньої інтенсивності, які бажають поспілкуватися в дружній компанії. Наприклад, при рості 171 см х 0,68 = 116,28 см. Можна використовувати палиці довжиною 115 см.

Для тренувань з посиленим навантаженням – коефіцієнт 0,70. Посилене навантаження потрібне для спортсменів і любителів швидкого темпу ходьби, які бажають зберегти фізичну форму на високому рівні. Наприклад, ріст 171 см х 0,70 = 119,7 см. Можна використовувати палиці довжиною 120 см.

До речі, обрані вами палиці будуть приблизно на 25-30 см коротше довжини відповідної для вас лижної палиці.

При виборі палиць також слід врахувати, що подовжені моделі посилюють фізичне навантаження на верхню частину вашого тіла і зменшують навантаження на м’язи ніг.

Оскільки будова тіла у кожного індивідуально, розрахунковий розмір може дещо відрізнятися від фізіологічної для вас довжини. Тому обрану довжину слід ще раз перевірити «в роботі». Для цього беремо палицю в руку і ставимо її наконечник на носок своєї ноги (у взутті). При цьому лікоть руки, яка тримає палицю, повинен зігнутися під прямим кутом.

І ще один момент. Від довжини палиці і її тяжкості безпосередньо залежить ширина вашого кроку, інтенсивність і довжина шляху, який можна подолати в процесі занять. Прикиньте вагу, порівняйте її з вагою інших палиць, які є в спортивному магазині. Чим вона менша, тим простішими будуть заняття.

 

Натисни «Like», щоб читати нас на Facebook ↓

Ідеальні палиці для скандинавської ходьби (nordic walking)